Akcie CFD

Chcete začať obchodovať akcie CFD, ale neviete ako? V tomto článku sa dozviete všetko potrebné, čo o CFD obchodovaní s akciami potrebujete vedieť. Uvádzame aj príklady CFD akcii na uzatvorenie dlhej a krátkej obchodnej pozície a naučíme vás, ako vypočítať zisk z vašich CFD obchodov. Možno si myslíte, že obchodovanie s CFD akciami je zložitejšie ako tradičné obchodovanie, ale opak je pravdou. Poďte sa s nami pozrieť ako na to.

Čo je CFD obchodovanie?

CFD obchodovanie vám umožňuje špekulovať o pohyboch cien rôznych finančných nástrojov, v tomto prípade akcií konkrétnych spoločností. Ak sa domnievate, že trhová cena CFD akcie porastie, zvolíte si dlhú pozíciu, inými slovami akciu kúpite. Ak očakávate pokles ceny, aktívum predáte, hovorovo povedané, pôjdete nakrátko. Váš zisk alebo strata je určená rozdielom medzi cenou, za ktorú vstúpite do obchodu, a cenou, za ktorú obchod ukončíte. Predajná cena sa uvádza vždy vľavo a nákupná cena vpravo.

Priamy nákup akcií vs. nákup s CFD

Jedným z hlavných rozdielov medzi CFD obchodovaním s akciami a priamym nákupom reálnych akcií na burze je ten, že nákup na burze vás robí spolumajiteľom firmy, ktorej patria akcie. Môžete sa teda podieľať na riadení firmy a tiež máte nárok na dividendy. Pri CFD nemáte nárok na dividendy z akcií a nemôžete sa ani podieľať na riadení firmy, pretože aktívum v skutočnosti nevlastníte. Ďalším dôležitým rozdielom je, že pri CFD obchodujete s pákovým efektom.

Finančná páka

S CFD akciami sa obchoduje na maržu. Na obchodovanie potrebujete vstupný kapitál, ktorý predstavuje určité percento celkovej hodnoty obchodu. Takémuto obchodovaniu sa hovorí aj obchodovanie s pákou. Môžete teda uzavrieť väčší obchod, aký je váš kapitál. Zvyšok nákladov na obchod si v podstate požičiate od brokera.

Výhodou obchodovania s pákou je, že aj malá investícia vám môže priniesť pekný výnos, ak páku využívate inteligentne. Pákový efekt zväčšuje zisky, ale rovnako aj straty, preto by ste mali byť pri obchodovaní s ňou obzvlášť opatrní.

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) zaviedol limity pákového efektu pri CFD obchodovaní pre európskych súkromných obchodníkov. Pre trh s akciami môže byť maximálna výška finančnej páky 5 : 1.

Príklad obchodovanie akcií CFD

Dlhá pozícia = Nákup:

Predstavte si, že chcete nakúpiť 10 akcií Microsoft za 200 $. Pri reálnom nákupe akcií by ste potrebovali kapitál vo výške 2000 $ (10 x 200 $). S CFD kontraktom a finančnou pákou na úrovni 5 % by od vás broker vyžadoval iba 100 $.

Krátka pozícia = Predaj:

Predstavte si, že chcete obchodovať s akciami Apple. Myslíte si, že ich hodnota klesne, a preto a rozhodnete ísť nakrátko. Predáte 100 akcií Apple za 170 $ na akciu. Hodnota obchodu je 17000 $. S pákou 5:1 potrebujete investovať iba 850 $.

Ako vyrátať profit?

Profit z nákupu akcií Microsoftu:

Spomeňme si na akcie Microsoftu, ktoré sme kúpili v predošlom príklade. Jedna akcia v tom čase stála 200 $. Zakúpili sme si 10 akcií CFD, za ktoré sme dokopy zaplatili 100 $ s pákou 5 : 1. Cena akcií za pár dní stúpla na hodnotu 205 $, preto sa rozhodneme uzavrieť náš obchod. Aký bude náš výsledný zisk?

UZATVÁRANIA CENA – VSTÚPNA CENA x POČET AKCIÍ – SWAP = ČISTÝ ZISK

[ (205 $ – 200 $) x 10 ks – 6 $ ] = 44 $

Profit z predaja akcií Apple:

Vaša predpoveď z príkladu, ktorý sme uviedli vyššie, sa naplnila a cena Apple akcií klesne na 160 $. Predali ste 100 akcií každú za 170 $. Váš hrubý zisk vyrátate nasledovne:

[ (170 $ – 160 $) x 100 ks ] = 1000 $

Majte na pamäti, že vám môžu byť účtované ďalšie náklady, ako sú spread a provízie.

Poplatky

 • Spread​​​ je bežným poplatkom, ktorý vzniká pri obchodovaní. Ide o rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou.
 • Provízie si neúčtujú všetci brokeri. Provízia predstavuje určité percento ceny obchodu alebo fixný poplatok za kontrakt.

Iné poplatky:

 • Swap je úrok, ktorý si broker účtuje za to, že vám požičia financie na obchod. Tento poplatok však platíte, iba ak svoju pozíciu držíte cez noc.
 • Poplatok za neaktivitu na účte
 • Poplatok za vklady a výber peňazí
 • Poplatok za prevod meny
 • Garantovaný stop loss príkaz

Výška poplatkov sa môže u každého brokera líšiť. Celý zoznam poplatkov nájdete na stránke konkrétneho brokera.

Ako na obchodovanie akcií CFD?

Ak sa do CFD obchodovania púšťate po prvykrát, mali by ste najprv porozumieť základnému procesu obchodovania s kontraktmi na rozdiel. Najlepšie ho pochopíte na príkladoch CFD. Môžete si najskôr vyskúšať obchodovať bez rizika s bezplatným demo účtom, ktorý ponúka každý broker. Mali by ste si byť vedomí aj nákladov spojených s obchodovaním CFD.

Keď už ovládate základy, je na čase získať pokročilé poznatky, ktoré zahŕňajú technickú a fundamentálnu analýzu. Ako začiatočníkovi v obchodovaní s CFD by vám však naše príklady mali pomôcť pochopiť, ako zistiť zisky a straty z obchodovania. Pomôžu vám tiež porozumieť obchodnému procesu CFD.

V nasledujúcich krokoch vás stručne prevedieme postupom pri obchodovaním s CFD:

 1. Otvorte si živý obchodný účet CFD – Ak neviete, ktorého brokera si vybrať, pozrite si náš zoznam brokerov aj s recenziami.
 2. Financujte váš účet – nedávajte doň životné úspory. Začnite s malým kapitálom. Nezabúdajte, že využívate pákový efekt, takže veľa peňazí naozaj nepotrebujete. Svoj účet môžete dobiť prostredníctvom kreditnej / debetnej karty, bankového prevodu a elektronických peňaženiek, ako je PayPal, Skrill alebo Neteller.
 3. Zvoľte si finančný nástroj – v tomto prípade si vyberte akcie CFD konkrétnej spoločnosti. CFD vám však umožňuje obchodovať na širokom spektre globálnych trhov vrátane forexu, indexov, komodít, a iných inštrumentov.
 4. Rozhodnite sa pre kúpu alebo predaj – kupujete (uzatvárate dlhú pozíciu), ak si myslíte, že ceny porastú. Predávate (idete nakrátko), ak si myslíte, že ceny klesnú.
 5. Zadajte veľkosť obchodu – rozhodnite sa, koľko jednotiek CFD chcete obchodovať. Hodnota jednej jednotky CFD sa môže líšiť v závislosti od nástroja, ktorý ste sa rozhodli obchodovať.
 6. Riaďte riziko – aktivujte limity a príkazy stop loss.
 7. Kontrolujte vašu pozíciu – po zadaní obchodu kontrolujte vaše otvorené pozície (vrátane akýchkoľvek príkazov stop loss a take profit), aby ste sledovali zisk alebo stratu v reálnom čase.
 8. Zatvorte pozíciu – Ak váš obchod nie je automaticky uzavretý v dôsledku aktívneho príkazu stop loss alebo take profit, musíte obchod zatvoriť vy.

Úloha brokera pri CFD

Vyberte si spoľahlivého CFD brokera

Mať dobrého CFD brokera môže mať veľký vplyv na vaše obchodné výsledky. Najdôležitejšie sú poplatky. Ak obchodujete často, obchodné poplatky môžu zhltnúť veľkú časť vašich výnosov z obchodovania. Uistite sa, že váš broker má férové a nízke poplatky. Druhou vecou je bezpečnosť. Vyhnite sa podvodom. Na našom webe nájdete iba spoľahlivých brokerov. Ak si vyberiete jedného z nich, môžete si byť istí, že nebudete podvedený.

minimálne poplatky

platforma v českom jazyku

Viac Info

eToro

možnosť kopírovať ostatných traderov

jeden z najväčších online brokerov

Viac Info

BDSWISS

minimálne poplatky

platforma v českom jazyku

Viac Info

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Komu odporúčame obchodovať a akciami prostredníctvom CFD?

CFD sú vzrušujúce finančné nástroje, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť vaše obchodné ciele jednoduchým spôsobom. Neprichádzajú však bez rizika. Obchodovanie s CFD odporúčame iba skúseným obchodníkom. Ak ste začiatočník, trénujte si to najskôr na demo účte a vzdelávajte sa.

Výhody

 • finančná páka vám umožňuje uzatvárať väčšie obchody s menším kapitálom
 • CFD obchodovanie je v súčasnosti dostupné pre každého 24 hodín denne
 • nízke poplatky na obchod – väčšina brokerov si neúčtuje províziu a ponúka veľmi nízke spready
 • nižšie vstupné náklady
 • máte možnosť obchodovať aj iné druhy aktív, ako napríklad komodity, indexy a iné

Nevýhody

 • nedostatočne regulované – nie všetci brokeri majú európsku licenciu
 • ak obchodujete s pákou, môžete stratiť viac financií ako ste do obchodu vložili

Mohlo by vás zaujímať

Scroll to Top