CFD komodity

CFD obchodovanie je obľúbená forma obchodovania. Jedným z najzaujímavejších a najstarších trhov je práve komoditný trh. Komodity sú skvelý obchodný nástroj pre dlhodobých aj aktívnych traderov. Môžete na ňom obchodovať s rôznymi druhmi komodít. V minulosti sa s komoditami obchodovalo fyzicky. V dnešnej dobe s nimi môžete obchodovať jednoducho na internete z pohodlia domova. Okrem internetu budete potrebovať aj znalosti v obchodovaní CFD komodít. Základné informácie a znalosti ako obchodovať CFD komodity získate práve tu.

Komodity

CFD komodity

Skratka CFD predstavuje kontrakt na rozdiel (ang. contract for difference). Uzavretím CFD kontraktu špekulujete o budúcom vývoji ceny komodity. Ak očakávate, že cena komodity v budúcnosti porastie, inštrument kúpite (uzatvoríte dlhú pozíciu). V opačnom prípade, keď špekulujete o poklese ceny, komoditu predáte (pôjdete nakrátko). Náklady na CFD sú nižšie, pretože obchodujete s pákou. To znamená, že za obchod zaplatíte iba určité percento jeho celkovej hodnoty. Vďaka finančnej páke a možnosti ísť nakrátko patrí CFD k jedným z najflexibilnejších spôsobov obchodovania. Minimálny objem obchodu je 0,01 lotu. Finančná páka sa pohybuje na úrovni 1:20 pri zlate a 1:10 pre ostatné komodity.

Komoditný trh má rôznych účastníkov trhu:

 1. producenti – ktorí ich vyrábajú, a zároveň prinášajú na trh;
 2. spotrebitelia – spoločnosti a jednotlivci, ktorí tieto komodity ďalej spracovávajú.
 3. špekulanti – ktorí sa snažia profitovať z vývoja cien komodít.

Futures vs. CFD komodity

Štandardný nákup a predaj komodít prebieha prostredníctvom futures kontraktov. S týmto kontraktom sa predávajúci zaväzuje kupujúcemu dodať určité množstvo komodity v určitý deň v budúcnosti.

CFD je, podobne ako futures, derivátový produkt. Ide však o umelo vytvorený trh, na ktorom nekupujete skutočnú komoditu, iba kontrakt. Pri CFD špekulujete o raste alebo poklese ceny komodity. Po skončení zmluvy si obe strany vyrovnajú rozdiel medzi uzatváracou a koncovou cenou. Uzatváranie pozícii s CFD je jednoduchšie, populárnejšie a výhodnejšie, pretože potrebujete nižší kapitál a môžete profitovať aj z poklesov na trhu.

Čo sú komodity?

Komodity sú všade okolo nás. Ste nimi obklopený každý deň, keď raňajkujete alebo napríklad jazdíte do práce. Komodity sa delia na viaceré druhy:

 • energetické – sem patrí napríklad ropa a plyn
 • priemyselné – zastrešujú meď, hliník, nikel a iné základné kovy
 • poľnohospodárske – sem patrí káva, kakao, cukor, bavlna,…
 • drahé kovy – predstavujú zlato, striebro, platina

Na komoditných trhoch sa môžete stretnúť aj s pojmami tvrdé a mäkké komodity. Tvrdé komodity je nutné ťažiť, napríklad ropu, zlato a podobne. Mäkké komodity predstavujú poľnohospodárske komodity a zvieratá.

Najviac obchodované komodity

K najviac obchodovaným komoditám patria také, ktoré využívame každý deň. Najobchodovanejším komoditným trhom je ropa, ktorá sa využíva na výrobu pohonných hmôt, plastov, hnojív, kozmetiky a mnoho iného. Ide o veľmi volatilný trh. Hlavnými producentmi sú USA, Saudská Arábia, Rusko a Čína. Na jej cenu veľmi vplývajú politické udalosti.

Káva, ktorú denne pijú miliardy ľudí, obsadila druhé miesto. Veľmi populárny na komoditnom trhu  je aj zemný plyn, ktorý má rôzne využitia, od priemyselných po rezidenčné. Ďalšou obľúbenou komoditou je cukor, ktorý sa okrem sladenia využíva aj pri výrobe etanolu.

Čo sa týka kovov, veľký dopyt je po zlate, striebre a medi. Mnohí traderi považujú zlato za bezpečnú komoditu a investujú do neho predovšetkým v období ekonomického zmätku.

Ako obchodovať s komoditami?

S komoditami sa obchoduje na komoditných burzách. Prístup k nim získate vďaka online brokerovi, ktorých je v súčasnosti mnoho. Trh s komoditami je iný ako ostatné. Pri robení obchodných rozhodnutí treba brať do úvahy nielen ekonomické faktory, ale aj sezónu a počasie, predovšetkým pri poľnohospodárskych a energetických komoditách. Okrem toho, každá komodita je iná. Ak teda trh s ropou klesá, neznamená to, že začne klesať aj hodnota pšenice a podobne. Na ceny komodít zásadne vplýva ponuka a dopyt. Zmena stavu zásob a bilančný report sú najdôležitejšie správy, ktoré by ste ako obchodník s komoditami určite mali sledovať. Zásoby komodity určujú, ktorá strana má na trhu prevahu. Napríklad, ak zásoby komodity rastú, značí to, že ponuka je vyššia ako dopyt. Potvrdiť to môže bilančný report, ktorý zobrazuje zmeny dopytu, zásob, produkcie aj predpovede do budúcnosti.

Vplyv USD na komodity

Ceny komodít ovplyvňuje aj americký dolár. Na trhoch sú komodity oceňované v USD. Ak teda jeho hodnota klesá, za komodity zaplatíte viac. Na nákup komodít budete potrebovať viac dolárov, ako keď je USD silnejšou menou.

8 krokov k obchodovaniu CFD komodít

 1. Vytvorte si účet u overeného brokera. Pokiaľ s CFD obchodovaním iba začínate, odporúčame vám nejaký čas trénovať obchodovanie na demo účte. Bezplatne ho ponúka každý broker. Ich zoznam nájdete na našom webe. Ak sa chystáte obchodovať naostro s reálnym účtom, budete potrebovať overiť váš účet. Broker vás požiada o vaše osobné doklady.
 2. Dobite si váš obchodný účet prostredníctvom internetovej peňaženky, bankovej karty, bankového prevodu alebo iným spôsobom.
 3. Vyberte si obchodnú platformu. Ak váš broker ponúka viac obchodné platformy, vyberte si takú ktorá vám najviac vyhovuje.
 4. Vyberte si zo širokej ponuky komodít. Nezabudnite vaše portfólio diverzifikovať!
 5. Vyberte smer obchodu. Ak očakávate rast ceny CFD komodity, uzatvorte dlhú pozíciu. Ak si naopak myslíte, že cene klesne, choďte nakrátko.
 6. Vyberte veľkosť obchodu.
 7. Používajte nástroje na riadenie rizika, ako príkaz Stop Loss a Stop Limit.
 8. Pravidelne sledujte vašu pozíciu a uzatvorte obchod, keď si myslíte, že je správny čas.

Náklady na obchodovanie

Ak vám vaša predpoveď vyjde, mali by ste vedieť, že rozdiel medzi vstupnou a uzatváracou cenou  je váš hrubý zisk. Od tejto sumy je potrebné odpočítať náklady na obchodovanie:

 • Spread – rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou. U každého brokera je iný.
 • Swap – poplatok za držanie pozície cez noc.
 • Provízia – za otvorenie a zatvorenie obchodu. Neúčtuje ju každý broker.
 • Iné – môžete sa stretnúť aj s poplatkami za prevod meny, správu účtu, neaktivitu na účte alebo výbery.

Aktuálne poplatky je najlepšie si overiť priamo na stránke vášho brokera.

Výhody:

 • vďaka pákovému efektu nepotrebujete vysoký kapitál
 • obchodovanie bez poplatkov u niektorých brokerov
 • na výber rôzne komodity
 • možnosť obchodovať aj s inými CFD nástrojmi
 • profitujete s rastúceho aj klesajúceho trhu

Nevýhody:

 • môžete stratiť viac, ako ste reálne do obchodu vložili
 • poplatky za udržanie pozície cez noc, ak obchodujete s pákou

Obchodovanie s komoditami nie je zložité. Vyžaduje si však pochopenie základných princípov a prehľad v obchodovaných komoditách. Najprv sa venujte štúdiu, až potom sa pusťte do obchodovania CFD komodít. Nezabudnite tiež, že riadenie rizika a diverzifikácia portfólia sú kľúčové pri obchodovaní na akomkoľvek finančnom trhu.

Kde obchodovať CFD komodity?

CFD komodity sa dajú obchodovať u väčšiny dôveryhodných brokerov.

Plus500

jednoduchá platforma

kompletne v slovenskom jazyku

Viac Info

min. vklad 10 €

kompletne v slovenskom jazyku

Viac Info

easyMarkets

stabilné spready

skvelé bonusy

Viac Info

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Scroll to Top