ETF CFD

Ak hľadáte ľahké a cenovo dostupné investovanie do portfólia akcií, mali by ste zvážiť fondy obchodované na burze (ETF). ETF sú investičné fondy zložené z viacerých akcií alebo iných aktív, ktoré je možné kúpiť a predať na burze cenných papierov. Ide o relatívne nový investičný produkt, ktorý sa stal v posledných rokoch populárnym vďaka nárastu investícií do indexových fondov a vďaka tomu, že s nimi získate prístup k viacerým akciám v jednom obchode. Nižšie vám povieme ako fungujú a ako do nich investovať.

ETF CFD

Čo je ETF?

ETF je nízko nákladový pasívne riadený investičný fond, s ktorým sa dá obchodovať na burze cenných papierov. Tieto fondy vytvárajú emitenti a správcovia fondov ETF. Sú zložené z cenných papierov, ako sú akcie, dlhopisy alebo iný kôš aktív. Kopírujú ceny aktív, z ktorých sú zložené. Investori ho môžu nakupovať a predávať rovnakým spôsobom, ako by nakupovali a predávali akcie. Investovaním do ETF môžete ľahko vytvoriť diverzifikované portfólio a rozšíriť svoje investície do širokej škály tried aktív, vrátane svetových akcií, cudzích mien, komodít a kovov.

Prečo sa oplatí investovať do ETF?

Veľmi známy americký index S&P 500 tvoria akcie 500 najväčších amerických spoločností. Index sa pravidelne aktualizuje a akcie spoločností sú zastúpené v rôznom pomere. Ak by ste chceli obchodovať s týmito akciami, museli by ste nakúpiť každú z 500 akcií samostatne. Stalo by vás to tisíce eur, pretože nemôžete nakúpiť zlomok akcií a taktiež kvôli poplatkom za každý obchod. Navyše, museli by ste upravovať zmeny v indexe, čo by vám oberalo o čas, ktorý by ste inak mohli venovať na vzdelávanie sa v oblasti obchodovania.

Rozumnejšie by bolo investovať do ETF fondu, ktorý tento index kopíruje. Nakúpite podiel vo fonde a nemusíte neustále sledovať zmeny v zložení indexu, pretože fond to spraví za vás. Investovaním do fondu zaplatíte menej za poplatky a na investovanie vám postačia iba desiatky eur.

Rozdiel medzi podielovým fondom a ETF

ETF sa obchoduje na burze a má vyššiu dennú likviditu ako podielové fondy. Sú s ním spojené aj nižšie poplatky. U podielových fondoch musíte platiť poplatky za vstup a výstup a správu investícií. Na rozdiel od podielových fondov, s ETF fondmi je možné ísť nakrátko. Ďalším dôležitým rozdielom je fakt, že ETF obchodujete počas celého obchodného dňa, kým pri podielových fondoch je to možné iba vo vopred určených termínoch. V neposlednom rade, rozdiel je aj vo výške poplatkov, v prospech ETF.

Druhy ETF

ETF fondy môžu kopírovať rôzne druhy podkladových aktív alebo sektorov. Najčastejšie sa líšia podľa druhu aktív, ktoré majú vo svojom portfóliu. Môže ísť o komoditné, indexové, akciové, kryptomenové a mnoho iných, ktorých cena sa odvíja od vývoja celého sektora.

Najlepšie ETF na obchodovanie

Tu je zoznam rôznych typov najpopulárnejších ETF fondov:

 • Komoditné ETF: SPDR Gold Shares GLD – zlaté
 • United States Oil USO – ropné
 • Sektorové ETF: najobľúbenejšie sektory sú finančný, technologický, energetický a zdravotnícky
 • Menové ETF: populárne sú LSE a FXE
 • Indexové ETF: nasledovanejší je S&P ETF (kopíruje index S&P 500), DIA (kopíruje index Dow Jones) a QQQQ (kopíruje index Nasqad 100).

ETF CFD obchodovanie

CFD (contract-for-difference), známy aj ako kontrakt na rozdiel, vám umožňuje nepriamo investovať do ETF, ale aj cenných papierov, komodít, indexov a ďalších typov aktív. Aktívum, do ktorého investujete, nebudete nikdy vlastniť. K ziskom alebo stratám dochádza v dôsledku cenových pohybov podkladového aktíva. Preto je cieľom obchodovania s CFD špekulovať o cenových pohyboch podkladového aktíva. Obvykle ide o krátkodobé obchody.

Váš zisk závisí od pohybu ceny podkladového aktíva a veľkosti vašej pozície. Napríklad, ak si myslíte, že hodnota ETF bude stúpať, CFD nakúpite, inými slovami uzatvoríte dlhú pozíciu so zámerom ho neskôr predať, keď bude mať vyššiu hodnotu. Rozdiel medzi cenou, za ktorú ste ETF kúpili, a cenou, za ktorú ho následne predáte, predstavuje váš hrubý zisk. Treba však od neho odrátať ai prípadné poplatky, o ktorých hovoríme nižšie.

Ak si myslíte, že hodnota ETF bude klesať, CFD by ste predali. Inak povedané, šli by ste nakrátko s očakávaním, že ho neskôr kúpite späť za nižšiu cenu, za akú ste ho predtým predaji. Práve rozdiel medzi týmito dvoma cenami bude váš zisk, od ktorého je potrebné odrátať aj poplatky. Ak sa však cena ETF posunie opačným smerom ako ste očakávali, môžete prísť o celú svoju investíciu.

S ETF CFD sa obchoduje s finančnou pákou. Na otvorenie pozície ste povinní vložiť na svoj účet počiatočnú maržu, teda percento z celkovej hodnoty zmluvy. Obchodovanie s maržou môže zväčšiť všetky vaše straty alebo zisky. CFD zvyčajne nemajú dátum splatnosti ani dobu držby, aj keď špecifické CFD môžu mať dátum exspirácie. Vy rozhodujete, kedy otvoríte a zatvoríte pozíciu.

Príklad ETF CFD obchodu s finančnou pákou

Predstavte si, že chcete investovať do ETF, ktorého hodnota je 25 dolárov. Chcete uzavrieť 30 kontraktov. Celková hodnota CFD obchodu bude 750 dolárov (30 kontraktov x 25 dolárov). Pri obchodovaní s pákovým efektom nemusíte investovať celých 750 dolárov.

S pákou 1: 5 je vaša počiatočná požiadavka na maržu pre tento konkrétny príklad 20%. Pri účte vedenom v eurách je potrebné previesť menu. Po prevode meny pri kurze EUR / USD 1,10101, budete musieť vložiť iba 150 USD (136,24 EUR), čo predstavuje 20% z obchodu v hodnote 750 USD (681 EUR).

Investovanie s ETF CFD v piatich krokoch:

1.Prezrite si a porovnajte najlepšie platformy na obchodovanie. Zamerajte sa na bezpečnosť, poplatky, kvalitu služieb a ponúkanú platformu.

2. Založte si obchodný účet. Vyplníte osobné údaje, ktoré bude potrebné overiť. Broker vás požiada o vaše osobné doklady.

3. Vložte finančné prostriedky na svoj obchodný účet. Na výber máte z rôznych platobných metód, vrátane bankového prevodu či e-peňaženky.

4. Vyberte si druh ETF. Ak neviete, ktorý fond si vybrať, vyššie spomíname niekoľko obľúbených ETF.

5. Začnite obchodovať. Vyberte si smer obchodu: nákup alebo predaj a objem objednávky, ktorý je vyjadrený v lotoch.

Poplatky pri obchodovaní ETF CFD

ETF fondy si všeobecne účtujú nižšie poplatky ako podielové fondy. Pred obchodom by ste mali nahliadnuť do cenníka brokera, aby ste mali prehľad o tom, ako poplatky ovplyvnia vaše investície. Nižšie uvádzame hlavné náklady na obchod, ktoré je potrebné zohľadniť:

 • Poplatok za otvorenie a zatvorenie obchodu
 • Poplatok za konverziu
 • Spread
 • Iné: poplatok za správu účtu, neaktivitu na účte alebo výbery.

Komu ETF CFD odporúčame?

Fondy obchodované na burze (ETF) sú vhodné pre začínajúcich investorov pre ich mnohé výhody, ako sú nízky pomer výdavkov, dostatočná likvidita, široká škála investičných možností, diverzifikácia, nízka minimálna hranica investície atď.

Fondy obchodované na burze majú veľa funkcií, ktoré z nich robia ideálne nástroje pre začiatočníkov. Obchodné ETF stratégie vhodné najmä pre začiatočníkov sú investovanie pevnej čiastky pravidelne, rozdelenie aktív, swingové obchodovanie, obchodovanie sezónnych trendov a hedging.

Výhody

 • výhodnejšie v rámci zdanenia
 • nízky počiatočný kapitál na obchod
 • nízke poplatky
 • viaceré akcie v jednom obchode

Nevýhody

 • poplatok za prevod meny, ak nakupujete americké fondy
 • môžete prísť o celý kapitál, ak použijete páku

Kde obchodovať ETF CFD?

ETF CFD sa dá obchodovať u väčšiny dôveryhodných brokerov.

Plus500

jednoduchá platforma

kompletne v slovenskom jazyku

Viac Info

min. vklad 10 €

kompletne v slovenskom jazyku

Viac Info

easyMarkets

stabilné spready

skvelé bonusy

Viac Info

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Scroll to Top