Ako zabezpečiť kryptomeny

Mnohým sa na kryptomenách páči predstava, že nepotrebujú banku, aby mohli digitálne meny využívať. Správnym zabezpečením ich ochránite lepšie ako peniaze, ktoré strážia bankové trezory. Ak tak neurobíte, riskujete, že niekto na diaľku vyprázdni vašu digitálnu peňaženku. S technikami, ktorými vás prevedieme v tomto článku, sa naučíte ako správne zabezpečiť kryptomeny.

Súkromný kľúč

Súkromný kľúč, rovnako ako skutočný kľúč, odomkne vašu kryptomenu, ktorú môžete minúť. Predstavuje ho dlhé číslo. Až také dlhé, že je nemožné ho uhádnuť. Na vytvorenie kľúča sa používa šestnástková sústava (pomocou čísel 0-9 a znakov a-f). Tu je príklad ako to môže vyzerať:

8b9929b7636a0bff63f2a19b1196327d2c7e151556ab2f515a4e1849f8a8f9ba

Predstavu o tom, aké skutočne náhodné je toto číslo, vám možno dá nasledujúci experiment. Ak toto číslo vyhľadáte na Google, bude sa vyskytovať iba v tomto článku. Pravdepodobnosť, že ho niekto niekedy videl, je astronomicky nízka. Počet možných súkromných kľúčov sa blíži k počtu atómov vo vesmíre. Ide o zásadný bezpečnostný princíp v kryptomenách ako Bitcoin a Ethereum. Vaše mince sú v bezpečí, pretože sú ukryté v takom širokom rozmedzí.

Ak ste už niekedy obdržali kryptomenu, pravdepodobne sú vám známe verejné adresy, ktoré sú tiež reťazcami náhodne vyzerajúcich čísel. Získavajú sa šifrovaním vášho súkromného kľúča, čím získate hašovaný verejný kľúč. Ide o komplikovaný proces. Na začiatok vám stačí vedieť, že je ľahké vygenerovať verejnú adresu pomocou privátneho kľúča, avšak opačným smerom je to takmer nemožné. Preto môžete svoju verejnú adresu bezpečne publikovať na internete. Finančné prostriedky zaslané na verejnú adresu, nie je možné minúť bez zodpovedajúceho súkromného kľúča. Ak stratíte váš súkromný kľúč, stratíte prístup k svojim finančným prostriedkom. Ak sa niekto iný dozvie váš kľúč, môže tieto prostriedky minúť. Držať váš súkromný kľúč mimo zvedavých očí je alfou omegou.

Seed fráza

Súčasné krypto peňaženky môžu obsahovať milióny rôznych privátnych kľúčov. Na generovanie týchto kľúčov budete potrebovať seed frázu. Ide o zoznam typicky zložený z 12 alebo 24 slov, ktoré uchovávajú informácie potrebné k obnoveniu peňaženky. Pri vytváraní krypto peňaženky si túto seed frázu uložte na bezpečné miesto.

ako zabezpečiť kryptomeny

Digitálny podpis

To, čo sme opísali vyššie, o súkromnom a verejnom kľúči, je kryptografia s verejným kľúčom. To nám tiež umožňuje využívať digitálne podpisy, ktoré dokazujú, že správy pochádzajú od konkrétnych osôb. Pri transakciách s kryptomenou kombinujete svoj súkromný kľúč so správou, aby ste vytvorili digitálny podpis. Súkromný kľúč nemôžete zistiť pohľadom na podpis, takže rovnako ako verejná adresa sa môže bezpečne zdieľať.

Vlastnosťou digitálnych podpisov je, že ktokoľvek môže porovnať verejný kľúč s podpisom a zistiť, či správu podpísal vlastník kľúča. Keď utrácate svoju kryptomenu, zvyčajne k tomu prikladáte podpísanú správu s textom v tvare „Platím X mince na adresu Y“. Týmto spôsobom môžete dokázať, že máte právo míňať mince. Správa, ktorú odvysielate (vaša transakcia), sa pridá do blockchainu a každý si môže skontrolovať, či je platná. To všetko bez prezradenia vášho súkromného kľúča.

Typy krypto peňaženiek

Krypto peňaženky spadajú do dvoch kategórií: horúce peňaženky (hot wallet) a studené peňaženky (cold wallet). Poďme si o nich povedať viac.

Horúce peňaženky

Horúca peňaženka by sa dala nazvať aj online peňaženka, pretože je to akákoľvek peňaženka na kryptomeny s pripojením na internet. Hot wallet má tendenciu poskytovať najplynulejší používateľský zážitok. Je veľmi výhodná pri odosielaní, prijímaní alebo obchodovaní s kryptomenami a tokenmi. Táto vymoženosť však prichádza za cenu bezpečnosti. Zraniteľnosť online peňaženky spočíva v jej pripojeniu na internet. Aj keď súkromné kľúče nie sú vysielané v žiadnom okamihu, existuje možnosť, že by vaše online zariadenie mohli napadnúť hackeri. To ale neznamená, že hot peňaženka nie je bezpečná. Má len nižšie zabezpečenie ako cold peňaženka. Online peňaženky sú z hľadiska použiteľnosti lepšie, a preto sú všeobecne preferovanou voľbou na udržanie menších finančných zostatkov.

ako zabezpečiť kryptomeny

Studené peňaženky

Kvôli možným hackerským útokom preferujú mnohí majitelia kryptomien držať svoje coiny na offline peňaženke. To im umožňuje studená peňaženka, ktorá na rozdiel od hot wallet, nemá pripojenie k internetu. Poďme sa spoločne pozrieť ako prebieha transakcia s týmito peňaženkami.

Vytvorenie transakcie

Na vytvorenie transakcie potrebujete niekoľko informácií. Potrebujete predovšetkým údaje o prostriedkoch, tzv. input, ktoré chcete minúť a adresu, kam ich posielate. Pomocou nich môžete vytvoriť kostru transakcie. Zatiaľ sa však tieto prostriedky minúť nedajú. Najskôr musíte transakciu podpísať.

Podpísanie transakcie

Musíte preukázať sieti, že ste vlastníkom prevádzaných prostriedkov. Tu vstupuje do hry váš súkromný kľúč. Váš input je podpísaný a vznikne podpísaná transakcia. Po podpísaní môžete transakciu okamžite vysielať alebo môžete počkať. Môžete tiež niekoho požiadať, aby ju vysielal vo vašom mene.

Vysielanie transakcie

Toto je fáza, v ktorej sa transakcia ocitá v blockchainovej sieti. Vysielanie je to, čo skutočne presunie finančné prostriedky.

Hardvérové peňaženky

Je zaujímavé, že žiadny z predchádzajúcich krokov nemusí prebiehať na rovnakom zariadení. Transakciu môžete vytvoriť na počítači č. 1, podpísať ju na počítači č. 2 a vysielať na počítači č. 3. Na tomto princípe fungujú studené peňaženky. V tomto príklade by ste vygenerovali svoje súkromné kľúče a uložili ich do počítača č. 2, ktorý natrvalo ponecháte offline.

Počítače č. 1 a 3 môžu byť zraniteľné voči malvéru, ale to nevadí, pretože podpísanú transakciu nie je možné zmeniť. Dôležité je len to, že počítač č. 2 nie je pripojený k internetu. Slúži ako čierna skrinka, ktorá uchováva súkromné kľúče a podpisuje transakcie. Počítač č. 3 v skutočnosti v tomto scenári ani nie je potrebný. Transakcie môžete vysielať iba z počítača č. 1.

Cieľom hardvérových peňaženiek (napríklad Trezor One alebo Ledger Nano S) je poskytnúť lepšiu používateľskú skúsenosť využívaním podobného princípu zachovania súkromného kľúča offline. Sú prenosné a lacnejšie ako počítač a boli vytvorené pre ukladanie kryptomien.

Kontrola nad kryptomenami

S hardvérovými peňaženkami máte úplnú kontrolu nad svojimi kľúčmi. Ak ale využívate online službu ako je krypto zmenáreň, na úrovni protokolu vaše mince skutočne nevlastníte. Namiesto toho, zmenáreň drží a spravuje vaše prostriedky vo vašom mene. Väčšina krypto zmenární využíva na zaistenie kryptomien kombináciu studených a teplých peňaženiek.

Ak teda chcete obchodovať BTC za LTC, zmenáreň zníži váš zostatok BTC a zvýši váš zostatok LTC vo svojej databáze. Nejde však o žiadnu blockchainovú transakciu. O podpísanie transakcie žiadate zmenáreň až vtedy, keď sa rozhodnete pre výber svojich kryptomien. Tá potom odvysiela transakciu, ktorá odošle vaše coiny na adresu, ktorú uvediete.

Krypto zmenárne poskytujú oveľa pohodlnejšie prostredie pre používateľov, ktorých netrápi, že ich finančné prostriedky uchováva tretia strana. Jedným z rizík, ak ste sám sebe bankou je, že vám nikto nemôže pomôcť, ak sa niečo pokazí. Ak stratíte svoj súkromný kľúč, navždy prídete o svoje prostriedky. Ak na druhej strane stratíte heslo k účtu, budete si ho musieť iba resetovať. Hrozí vám však odcudzenie prihlasovacích údajov, takže sa musíte ubezpečiť, že na zabezpečenie účtu prijímate správne opatrenia, napríklad dvojfaktorové overenie a silné heslo.

Najlepšie miesto na uskladnenie

Aké je najlepšie miesto na uskladnenie? Na túto otázku bohužiaľ neexistuje univerzálna odpoveď. Do značnej miery to závisí od vášho rizikového profilu a od toho, ako svoju kryptomenu používate.

Napríklad aktívny swingový obchodník bude mať odlišné požiadavky ako obchodník, ktorý využíva metódu HODL. Alebo ak máte na starosti inštitúciu, ktorá narába s veľkými sumami, pravdepodobne by ste chceli nastavenie s viacerými podpismi, na ktorom sa pred prevodom finančných prostriedkov musí dohodnúť viac používateľov.

Pre bežných používateľov je dobré uchovávať prostriedky, ktoré nepoužívate, v peňaženke bez prístupu na internet. Odporúčame vám si hardvérové peňaženky vyskúšať najskôr s malými sumami. Svoje kľúče by ste mali zálohovať inde, pre prípad, že by došlo k strate alebo zlyhaniu samotného zariadenia. Uistite sa, že je vaša záloha offline. Niektorí si svoju seed frázu zapisujú na kúsok papiera a uložia ju v trezore, zatiaľ čo iní ju pečiatkujú do ohňovzdorného kovu.

Online peňaženky sú vynikajúce pre malé sumy, ktoré používate na nákup tovaru a služieb. Ak vám vaša offline peňaženka slúži ako sporiaci účet, vaša mobilná peňaženka je ako fyzická peňaženka, ktorú nosíte so sebou. V ideálnom prípade by to mala byť suma, ktorá by v prípade straty nespôsobila vážne finančné problémy.

Pokiaľ ide o požičiavanie, vklad a obchodovanie, najlepším riešením je zmenáreň. Predtým, ako svoje prostriedky použijete, by ste mali prísť s plánom, koľko ich alokujete, napríklad so stratégiou určovania veľkosti pozícií. Pamätajte, že digitálna mena je veľmi volatilná, takže by ste nikdy nemali investovať viac, ako si môžete dovoliť stratiť.

Myšlienky na záver

Pokiaľ ide o uloženie kryptomien, blockchainový priemysel dnes poskytuje veľa zaujímavých možností. Každá alternatíva má svoje výhody a nevýhody. Je dôležité ich poznať a vybrať si takú, ktorá lepšie zapadá do vašich preferencii a spôsobu, ako využívate kryptomeny.

Ako získať kryptomeny?

Nakúp prostredníctvom CFD

Obľúbený spôsob ako začať s kryptomenami je nákup CFD. CFD kontrakty umožňujú aj neskúseným obchodníkom kapitalizovať na pohybe kryptomien smerom nahor a nadol. Samotnú kryptomenu pri obchodoch s CFD nikdy nevlastníte. Len špekulujete ako sa bude vyvíjať jej cena. CFD kontrakty nevyžadujú veľké investície, preto sú obľúbenou voľbou u menej skúsenych traderov.

Traderi, ktorí sa chystajú obchodovať s CFD kryptomenami, majú na výber z viacerých obchodných platforiem u mnohých brokerov. Prezrite si zoznam najlepších, ktorí ponúkajú široký výber kryptomien.

Plus500

jednoduchá platforma

kompletne v slovenskom jazyku

Viac Info

min. vklad 10 €

kompletne v slovenskom jazyku

Viac Info

easyMarkets

stabilné spready

skvelé bonusy

Viac Info

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aktuálny kurz BTC a EUR

BTC/EUR Kraken

BTC/EUR Binance

BTC/EUR Bittrex

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Scroll to Top