Čo je zabezpečenie / hedging 2024

Čo je zabezpečenie?

Čo je sprievodca zabezpečením 2024

Finančné zabezpečenie je pokročilá stratégia, ktorá pomáha minimalizovať a kompenzovať riziká v rámci vášho obchodného portfólia. Zoznámte sa s niektorými z najefektívnejších stratégií zaistenia, ktoré možno použiť pri spreadovom stávkovaní alebo obchodovaní s CFD v rámci finančných trhov.

Čo je zabezpečenie?

Zabezpečenie je postup, pri ktorom sa otvára viacero pozícií súčasne s cieľom ochrániť svoje portfólio pred volatilitou alebo neistotou na finančných trhoch. Ide o kompenzáciu strát z jednej pozície ziskami z druhej pozície.

Zvyčajne je cieľom finančného hedžingu zaujať pozíciu na dvoch rôznych finančných nástrojoch, ktoré majú navzájom opačnú koreláciu. To znamená, že ak hodnota jedného nástroja klesne, hodnota druhého pravdepodobne vzrastie, čo môže pomôcť kompenzovať akékoľvek riziko z klesajúcej pozície ziskom. Tieto investičné rozhodnutia by sa nemali unáhliť a vyžadujú si predchádzajúce premyslenie a analýzu.

Finančné zaistenie je možno bežnejšie medzi krátkodobými a strednodobými obchodníkmi, pretože volatilita trhu má tendenciu trvať obmedzené časové obdobie a títo obchodníci sa snažia využiť rýchle výkyvy cien. Obchodníci s dlhodobými pozíciami menej často zohľadňujú nedávne zmeny na trhu a namiesto toho častejšie otvárajú pozície na základe svojich predpovedí do dlhodobej budúcnosti.

Makléri povoľujúci hedging

IC Markets
RoboMarkets
Vantage
easyMarkets
Trading 212
Pepperstone
NordFX
FP Markets
FxPro
Admirals
AvaTrade
XM

Kto používa stratégiu hedgingu?

Zabezpečovacie stratégie bežne používajú retailoví obchodníci, ktorí majú dobré znalosti finančných trhov a dokážu predpovedať nadchádzajúce zmeny v ekonomike. Zabezpečovaciu stratégiu však môže použiť ktokoľvek, najmä ak ide o veľkú sumu peňazí alebo portfólio. Z tohto dôvodu zvyknú túto stratégiu uplatňovať aj profesionálni obchodníci a inštitucionálni investori.

Zabezpečenie možno považovať za stratégiu riadenia rizík, ktorá pomáha chrániť vaše obchodné portfólio. Obchodovanie na volatilných trhoch môže pre investora predstavovať následné riziká: zmeny úrokových sadzieb a výmenných kurzov, politická, sociálna a ekonomická nestabilita, geografické zmeny a nedostatok komodít, a to sú len niektoré z nich. To všetko sú faktory, ktoré by obchodník mohol zvážiť v rámci svojej fundamentálnej analýzy pred otvorením pozícií. Takto môže plánovať svoje stratégie zaistenia v predstihu pred trhmi, aby minimalizoval straty.

Prečo sa obchodníci zaisťujú a na ktorých trhoch?

Na vyrovnanie rizika likvidity na akciovom trhu. Obchodníci sa môžu obávať, že v prípade nedostatku kupujúcich sa s akciami nedá na trhu obchodovať tam a späť dostatočne rýchlo bez toho, aby to ovplyvnilo ich cenu.
V prípade zlých poveternostných podmienok, prírodných katastrof alebo nedostatku zdrojov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na komoditné pozície a vytvoriť komoditné riziko.
Aby sa predišlo menovému riziku pri forexových pozíciách. Úverové a úrokové sadzby často kolíšu, rovnako ako výmenné kurzy menových párov. Úrokové sadzby môžu ovplyvniť aj trh s pokladničnými poukážkami.

Typy zabezpečovacích stratégií

Zabezpečovacie stratégie majú mnoho foriem v závislosti od finančného trhu a nástroja, s ktorým chcete obchodovať. Tu sú niektoré z najbežnejších prístupov, ktoré obchodníci zvyknú používať:

Používanie derivátov: futures, opcie a forwardy
Obchodovanie s pármi: zaujatie dvoch pozícií na aktívach s pozitívnou koreláciou
Obchodovanie s bezpečnými aktívami: zlato, štátne dlhopisy a meny ako USD a CHF
alokácia aktív: diverzifikácia obchodného portfólia pomocou rôznych tried aktív

Pokračujte v čítaní, pretože sa vyššie uvedeným stratégiám venujeme podrobnejšie.

Zabezpečenie pomocou derivátov

Forwardové kontrakty

Zabezpečovacie subjekty sa môžu rozhodnúť použiť forwardový kontrakt, ak sú cenové pohyby na zvolenom trhu obzvlášť volatilné, keďže ide o dohodu o výmene finančného aktíva za určitú cenu k budúcemu dátumu. To umožňuje uzavrieť pozíciu pred dátumom dodania výmenou za hotovosť. Hedgeri zvyčajne obchodujú s forwardmi, aby sa vyhli volatilite ceny aktíva, keďže podmienky dohody sú stanovené na začiatku kontraktu. Akékoľvek cenové výkyvy preto neovplyvnia cenu na konci forwardovej zmluvy.

Napríklad obchodník s komoditami môže využiť forwardový kontrakt, ak sa obáva poveternostných podmienok alebo prírodných katastrof, ktoré môžu mať vplyv na ponuku a dopyt po aktívach, ako je kukurica, pšenica alebo cukor. Uzamknutím ceny na začiatku sa obchodník zabezpečí proti možným rizikovým faktorom, ktoré by mohli viesť k stratám.

Futures a opcie

Ďalší typ obchodovania s derivátmi zahŕňa futures a opčné kontrakty. Fungujú podobne ako forwardy a zaručujú budúcu cenu aktíva. Ak je vaším zámerom uskutočniť v budúcnosti nákup, môžete ísť do dlhých pozícií, zatiaľ čo ak máte v úmysle aktívum predať, môžete ísť do krátkych pozícií. Tým, že budúce ceny sú dohodnuté, môže to pomôcť znížiť akúkoľvek neistotu týkajúcu sa trhových podmienok. Futures a opcie bývajú viac regulované ako forwardové kontrakty a boli by ste povinní plniť ich počas celého trvania kontraktu.

Obchodovanie s pármi

Obchodovanie s pármi je pravdepodobne najčastejšie používanou metódou zaistenia. Najlepšie sa obchodovanie s pármi dá opísať v podstate ako stratégia hedžingu long-short, čo znamená, že je trhovo neutrálne. Nezáleží na tom, či dva dotknuté cenné papiere patria do rovnakej triedy aktív, pokiaľ medzi nimi existuje pozitívna korelácia.

Na realizáciu stratégie obchodovania v pároch by mal obchodník identifikovať, kedy je jedno aktívum nadhodnotené a druhé podhodnotené, pričom ich odchylné hodnoty sa vypočítajú pomocou štandardnej odchýlky. Potom sa môže rozhodnúť otvoriť nákupnú pozíciu na dlhú pozíciu na aktíve, ktoré je podhodnotené, a krátku pozíciu na predaj nadhodnoteného aktíva. Aby aktíva dosiahli zisk, mali by sa obrátiť späť na svoju pôvodnú kladnú koreláciu.

Obchodovanie s bezpečnými aktívami

Zlato

Zlato, ktoré patrí do skupiny drahých kovov, je pre mnohých investorov často považované za „bezpečný prístav“ vďaka svojej vzácnosti, spoľahlivosti a stabilite na komoditnom trhu. Hodnota zlata zostáva aj po mnohých rokoch konštantná a v časoch politickej, sociálnej a hospodárskej neistoty sa obchodníci môžu rozhodnúť investovať do zlata ako spôsob zabezpečenia svojich pozícií na iných trhoch, ktoré trpia.

Pomáha tiež chrániť obchodníkov pred infláciou na trhu a bežne sa považuje za zabezpečenie proti inflácii a devalvácii mien. Cena zlata má tiež tendenciu rásť pri krachu akciového trhu, takže obchodníci s cennými papiermi sa môžu zamerať na túto komoditu v čase rastúcej volatility smerom nadol.

Štátne dlhopisy

Dlhové cenné papiere, ako sú štátne pokladničné poukážky a štátne dlhopisy, sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné investície počas celého roka. Poskytujú pevnú mieru výnosu až do dátumu ich splatnosti a po ich splatnosti vláda vyplatí držiteľovi dlhopisu nominálnu hodnotu dlhopisu. To znamená, že všetka investovaná istina sa vám potom vráti. Hoci štátne dlhopisy priťahujú skôr menej rizikovo tolerantných investorov, stále ich môžu ovplyvňovať úrokové sadzby, inflácia a sila meny konkrétnej ekonomiky, len nie tak výrazne ako iné finančné trhy, napríklad akciový trh. V časoch neistoty na trhu sa štátne dlhopisy zvyčajne považujú za bezpečný prístav.

Menové páry

Meny ako americký dolár (USD), švajčiarsky frank (CHF) a japonský jen (JPY) sa na devízovom trhu vo všeobecnosti považujú za bezpečné prístavy. Dôvodom sú ich mimoriadne silné ekonomiky (napríklad USA majú najväčšiu ekonomiku na svete) so stabilnými úrokovými a výmennými kurzami. USD je svetovou rezervnou menou, čo znamená, že sa používa pri mnohých obchodných transakciách a často ho neohrozí domáca ani medzinárodná neistota. Švajčiarsko má tiež kapitálový trh s nízkou volatilitou, stabilnú vládu, daňovú politiku priaznivú pre bohatých a minimálnu nezamestnanosť, čo môžu obchodníci využiť v čase neistoty na trhu.

Priradenie aktív

Alokácia aktív je ďalšou stratégiou, ktorej cieľom je kompenzovať riziko a zároveň diverzifikovať vaše obchodné portfólio. Niektorí obchodníci sa napríklad rozhodnú vyčleniť určité percento svojho portfólia na jednotlivé triedy aktív, napríklad 40 % akcií a 60 % dlhopisov. Toto rozdelenie závisí od mnohých faktorov a charakteristík obchodníka, ako je vek, investičné ciele a ochota riskovať, preto by sme nikdy neodporúčali rovnakú stratégiu pre každého obchodníka.

Účinným spôsobom, ako rozložiť alokáciu aktív, by mohlo byť pridanie indexov, akciových košov alebo ETF do portfólia, ktoré obsahujú viacero akcií s využitím jednej pozície. Tým sa zabezpečí, že vaše riziko je rozložené na viacero aktív, ktoré majú potenciál rovnako rásť alebo klesať, namiesto toho, aby ste celý svoj kapitál vložili do jedného potenciálne rizikového aktíva.

Ako sa zabezpečiť

Otvorte si účet u jedného z našich maklérov, ktorý podporuje hedging
Vyberte si, či sa chcete zabezpečiť prostredníctvom spreadových stávok alebo CFD
Zvážte, koľko kapitálu máte k dispozícii. Umiestnenie viacerých pozícií bude spojené s dodatočnými nákladmi, najmä ak držíte pozície cez noc alebo uplatňujete typy pokynov.
Vyberte si stratégiu. Rozhodnite sa, či chcete obchodovať s forwardovými kontraktmi, používať stratégiu obchodovania s pármi alebo otvárať pozície na bezpečných aktívach, pretože tie budú pre každého obchodníka fungovať inak.
Nepredpokladajte, že zabezpečenie je alternatívou k riadeniu rizík. Stále môžete napríklad uplatňovať stop-lossy na pozície, pri ktorých si myslíte, že trh je mimoriadne volatilný.

Príklad zaistenia: testovanie stratégie zaistenia CFD

Poďme preskúmať, ako využiť finančné zabezpečenie na akciovom trhu ako súčasť stratégie obchodovania s CFD pre akcionára, ktorý už vlastní akcie spoločnosti odinakiaľ.

Reakcie investorov na potenciálnu volatilitu závisia od ich individuálnych okolností a prístupu. Pre aktívnych investorov, investorov, ktorí sa neboja riskovať, a tých, ktorí majú koncentrované podiely v jednej akcii, môže byť hedging vhodnou možnosťou.

Ako zabezpečiť krátku akciovú pozíciu

Investor, ktorý vlastní 10 000 akcií spoločnosti ABC a obáva sa poklesu ceny akcií po oznámení, napríklad po správe o zisku, si môže otvoriť účet u makléra, ktorý podporuje hedging. V období pred správou spoločnosti si investor otvorí pozíciu na predaj 10 000 kusov akcií nakrátko. Cena, za ktorú sa obchod CFD vykoná, je „uzamknutá“.

Ak hodnota akcií ABC klesne, straty z držby akcií by mohli byť kompenzované ziskami z predanej pozície CFD. Je dôležité poznamenať, že to tiež znamená, že akcionár nebude mať prospech z prípadnej rally po dosiahnutí výsledkov ABC. Akékoľvek zisky z rastu akcií ABC môžu byť neutralizované stratami z predanej pozície CFD.

Tento typ zabezpečovacej stratégie znižuje trhové riziko držby akcie (pri správnom vykonaní až na nulu), ale existujú aj ďalšie riziká a náklady, ktoré musia investori zvážiť.

Náklady na zabezpečenie pomocou CFD

So zriadením pozície CFD sú, samozrejme, spojené náklady.

Požadovaná marža: zriadenie dlhej alebo krátkej pozície v CFD si vyžaduje počiatočnú maržu. Tá sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 5 % až 20 % v závislosti od veľkosti a likvidity akcie, čím sa CFD stávajú kapitálovo efektívnejšou formou hedgingu.

Náklady na držanie: držanie pozície cez noc bude mať za následok poplatky za držanie pozície cez noc, hoci ak je pozícia CFD otvorená len niekoľko dní, sú pravdepodobne minimálne.

Daňové hľadisko: závisí od individuálnych okolností, ale pri CFD sa zvyčajne vyžaduje zaplatenie dane z kapitálových výnosov, hoci sú oslobodené od kolkovného*.

Pred realizáciou stratégie hedžingu by ste sa mali pokúsiť vypočítať, či sa vám pomer rizika a výnosu oplatí; inými slovami, či suma, ktorú zaplatíte za otvorenie viacerých pozícií, nahradí straty ušetrené na konkrétnom obchode.

Zabezpečovacie stratégie možno praktizovať aj pomocou účtu spreadového stávkovania, ktoré je oslobodené od daní, ale podobne ako pri CFD sú s ním spojené aj náklady na spread a poplatky za noc, ako aj iné.

Aké sú výhody zaistenia?

Zabezpečenie pomáha obmedziť straty a uzamknúť zisk.
Táto stratégia sa dá použiť na prežitie ťažkých trhových období.
Poskytuje vám ochranu pred zmenami, ako sú inflácia, úrokové sadzby, výmenné kurzy mien a iné.
Môže byť účinným spôsobom diverzifikácie vášho obchodného portfólia s mnohými triedami aktív.
Pomáha zvyšovať likviditu v rámci finančných trhov.

Aké sú nevýhody hedžingu?

Žiadna obchodná stratégia nie je úplne bez rizika, preto by ste mali aj naďalej prijímať vhodné opatrenia na riadenie rizika v rámci svojich obchodov, ako je napríklad uplatňovanie príkazov stop-loss a iných kontrolných mechanizmov.
Keďže hedžing len zriedkakedy pomáha obchodníkovi k zisku, v najlepšom prípade môže len zmierniť straty.

Zabezpečenie Často kladené otázky (FAQ) 2024

Aké sú stratégie hedžingu na menovom trhu?

Medzi stratégie používané na zabezpečenie na devízovom trhu patrí používanie opcií a forwardov, ako aj carry trades a cross currency swapov. Na zabezpečenie menovej expozície voči iným medzinárodným aktívam, ktoré môžete vlastniť, môžete použiť dlhé alebo krátke pozície na forexových CFD.

Aká je najlepšia stratégia zaistenia?

Neexistuje žiadna „najlepšia“ stratégia hedžingu, ktorá by fungovala pre každého obchodníka, pretože každý jednotlivec bude mať iný celkový cieľ, množstvo kapitálu, ktoré môže vynaložiť, a ochotu riskovať. Preto by ste mali preskúmať rôzne typy stratégií predtým, ako sa rozhodnete pre jednu, ktorá vyhovuje vašim cieľom.

Aký je rozdiel medzi hedžingom a špekuláciou?

Zatiaľ čo obchodníci zvyčajne špekulujú na pohyb ceny aktíva s cieľom dosiahnuť zisk z poklesov a nárastov, hedžing sa zameriava na kompenzáciu rizika a predchádzanie stratám, pričom sa nezameriava výlučne na zisk. Zabezpečenie sa skôr považuje za stratégiu riadenia rizík.

Ako môžem začať s finančným zabezpečením?

Ak chcete začať so zabezpečením v rámci finančných trhov, otvorte si obchodný účet u makléra, ktorý zabezpečovanie podporuje.

Scroll to Top