Po údajoch Nfp sa ekonómovia rozdelili na ďalšie kroky Fedu
Napokon, podľa najnovšej správy o NFP pribudlo v marci v ekonomike USA približne 236 tisíc pracovných miest. Toto čítanie NFP len mierne zaostalo za očakávaniami a bolo väčšinou považované za pozitívny signál pre trh práce.
Po zverejnení tejto správy sa index S&P 500 Futures počas predburzového obchodovania obchodoval o niečo nižšie. Dôvodom boli najmä obavy z ďalšieho zvýšenia sadzieb zo strany Fedu, najmä po potvrdení silného trhu práce.
Miera nezamestnanosti v USA dosiahla počas marca 3,5 %, čo bolo výrazne pod očakávanou hodnotou 3,6 %. Podobne aj priemerný hodinový zárobok v USA medzimesačne vzrástol o 0,3 % a medziročne približne o 4,2 %. Ide o najnižšiu úroveň pri pohľade na údaje za posledných 21 mesiacov.
60 % šanca na ďalšie zvýšenie sadzieb
Po správe o zamestnanosti za mesiac marec nebudú až do ďalšieho zasadnutia Fedu naplánovaného na máj žiadne nové správy. To znamená, že Fed bude rozhodovať o zvýšení alebo znížení sadzieb na základe marcovej správy o NFP.
Preto v súčasnosti takmer 60 % aktérov na trhu očakáva na májovom zasadaní zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov.
Podľa ekonómov Bank of America (BoA) nedávna správa o zamestnanosti naznačuje, že americký trh práce je „horúci až červený“. Na základe tohto názoru sa ekonómovia Bank of America domnievajú, že ďalšie zvýšenie sadzieb zo strany Fedu bude o 25 bázických bodov.
Zároveň dodali, že Fed po májovom zasadaní s najväčšou pravdepodobnosťou pozastaví zvyšovanie sadzieb. Ak sa to ukáže ako pravda, potom sa koncová sadzba stanovená Fedom bude pohybovať na úrovni približne 5 % až 5,25 %. Podobne aj ekonómovia banky Morgan Stanley odhadujú zvýšenie sadzieb zo strany Fedu o 25 bázických bodov.
Celkovo väčšina ekonómov a expertov v súčasnosti očakáva zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov a je len veľmi málo tých, ktorí sa prihovárajú za zníženie sadzieb alebo za ich nezmenenie.