Taiwanský vývoz v apríli klesol, zostáva nad prognózou
Apríl je ôsmym mesiacom v rade, keď sa Taiwain zaoberal klesajúcim vývozom. Podľa odborníkov je dopyt po technologických výrobkoch mäkký, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje taiwanský vývoz.
Jedným z najväčších trhov Taiwanu je Čína a slabší dopyt po technologických výrobkoch znamená, že aj Čína sa menej spolieha na Taiwan.
Ak sa pozrieme na čísla, vývoz počas apríla klesol o 13,3 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Ak sa však pozrieme na číslo vývozu z marca, pokles predstavoval 19,1 %, čo nám napovedá, že situácia sa zlepšuje.
Taiwanské hospodárstvo čelí recesii
Taiwanské hospodárstvo je poháňané vývozom a nedávny pokles ho posunul do recesie. Ak sa pozrieme na čísla, vývoz elektronických súčiastok klesol v apríli o 8,6 % v porovnaní s predchádzajúcou hodnotou 15,74 miliardy USD.
Podobne aj vývoz polovodičových čipov klesol o 7,1 %, čo odhaľuje celkový negatívny trend v technologickom priemysle.
Pri pohľade do budúcnosti sa úradníci domnievajú, že vývoz za máj klesne o 12,5 % – 15,5 %. Pri porovnaní s číslami za apríl sa zdá, že situácia v taiwanskom vývoznom priemysle sa ešte zhorší.
Podľa taiwanského ministerstva slabé vývozy do zahraničia zostanú až do posledného štvrťroka 2023.
Na Taiwane pôsobí niekoľko firiem, ako napríklad TSMC, ktoré dodávajú čipy veľkým technologickým spoločnostiam, ako je napríklad Apple. V tejto oblasti majú teda taiwanské firmy zmluvy s veľkými spoločnosťami.
Celkovo bol vývoz Taiwanu v apríli zaznamenaný na úrovni 12,74 mld. Ministerstvo financií sa však domnieva, že sprísňovanie menovej politiky a globálna inflácia brzdia zahraničný dopyt.
Preto aj taiwanský vývoz do USA v rovnakom období klesol o 10,3 %. Počas marca sa experti znížili o 20,7 %, čo predstavuje výrazný pokles.
Podľa odborníkov súčasná finančná situácia vo svete sťažuje Taiwanu zvýšenie jeho vývozu. Ak sa teda situácia v tejto oblasti nezmení, súčasná situácia na Taiwane zostane rovnaká alebo sa dokonca zhorší.