Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti dosiahli najvyššiu úroveň
Nedávne údaje o týždenných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti v USA naznačujú, že o podporu v nezamestnanosti požiadal rekordný počet Američanov. Takýto obrovský skok bol v skutočnosti naposledy zaznamenaný len v roku 2021 a naznačuje tlak na trhu práce.
Podľa odborníkov minulotýždňové žiadosti o podporu v nezamestnanosti naznačujú, že na trhu práce sa začal prejavovať vplyv vyšších úrokových sadzieb.
Počiatočné žiadosti o podporu vyskočili na 22 000
Celkovo sa počiatočné žiadosti o podporu zvýšili o 22 000, čím sa sezónne očistený počet zvýšil na 264 000. Podľa údajov ministerstva práce ide o najvyšší údaj, ktorý bol naposledy zaznamenaný v októbri 2021.
Podľa ekonómov bola prognóza žiadostí o podporu v nezamestnanosti len 245 000, ale ukázalo sa, že skutočné číslo je oveľa vyššie.
Hlavným dôvodom tohto nárastu počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti je znižovanie počtu pracovných miest v technologickom sektore, ku ktorému došlo koncom roka 2022. Podobne boli vážne postihnuté aj ďalšie odvetvia, ako napríklad bývanie, v dôsledku vysokých úrokových sadzieb v krajine.
Z väčšej časti sa zdá, že oneskorený vplyv úrokových sadzieb v USA sa začal prejavovať na trhu práce. Koniec koncov, zdalo sa veľmi neprirodzené mať pomalý HDP, vysoké úrokové sadzby a silný trh práce!
Koniec koncov, silný trh práce a vysoké úrokové sadzby zvyčajne nejdú dobre dokopy, keďže úrokové sadzby ovplyvňujú hrubý domáci produkt.
Trh práce zatiaľ stále zostáva napätý, keďže na 1 nezamestnaného v krajine pripadá 1,6 nového pracovného miesta. Nemôžeme však ignorovať skutočnosť, že úrokové sadzby začali dobiehať aj trh práce.
Domnievame sa, že je ešte príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, že toto čítanie bude mať zásadný vplyv na politiku Fedu. Ak by sme však podobné údaje získali aj z nadchádzajúcej správy NFP, bol by to úplne iný príbeh.