Čínsky výrobný PMI za október klesol na 49,5
Október nebol pre čínsky výrobný sektor práve najlepší, keďže posledné údaje PMI ukazujú ďalší pokles.
Na druhej strane tu máme sektor služieb, ktorý tiež zápasí s pomalým rastom v dôsledku slabého dopytu (miestneho/zahraničného) a makroekonomických problémov.
Pokles zaznamenáva aj sektor služieb
V októbri klesol index PMI výrobnej aktivity na 49,5, pričom v predchádzajúcom mesiaci bol zaznamenaný na úrovni 50,2. V priebehu jedného mesiaca sa teda výrobný sektor posunul od mierneho rastu k poklesu, čo pre čínsku ekonomiku nie je dobrým znamením.
Ešte v septembri výrobná aktivita rástla len veľmi málo, ale aj to sa s októbrovým údajom PMI vytratilo. Od začiatku roka 2023 tento sektor čelí mnohým protivetrom, čo ovplyvnilo aj čínsky vývoz do rôznych odvetví.
Podstatou tejto situácie je slabý dopyt zo strany domácich aj zahraničných klientov. Pre krajinu, akou je Čína, zohráva vývoz kľúčovú úlohu v raste, ale zdá sa, že slabý globálny dopyt oslabil aj vývoz.
V roku 2023 vykazovali výrobné aktivity v Číne pokles počas 6 mesiacov, zatiaľ čo doteraz uplynulo len 10 mesiacov. Zjednodušene povedané, 4 mesiace vykazovali rast, zatiaľ čo zvyšok vykazoval pokles.
Slabý je aj dopyt v Číne, ktorý sa ešte viac prehĺbil po problémoch vyplývajúcich z čínskeho sektora nehnuteľností. Realitný sektor je stále v zajatí dlhovej krízy, ktorá sa postupom času naďalej zhoršuje.
Odlišný nie je ani sektor služieb, ktorý z hodnoty PMI 51,7 klesol na približne 50,6, čo predstavuje zmenu o -0,11 bodu. Ak bude súčasné tempo pokračovať, PMI v službách sa aj v nasledujúcom mesiaci posunie do kontrakcie.
Ak sa pozrieme na kompozitný PMI Číny, ten sa tiež znížil z 52,0 na iba 50,7 bodu. To je jeden z najslabších údajov, ktorý bol zaznamenaný len v decembri 2022.
Pokiaľ ide o zahraničné investície, aj tu sa prejavuje trend poklesu, keďže investori sa vyhýbajú akýmkoľvek veľkým investíciám.