Biely dom – vyššia šanca na mäkké ekonomické pristátie
Ekonomický poradca amerického prezidenta nedávno uviedol, že je väčšia pravdepodobnosť, že ekonomika USA bude mať mäkké pristátie namiesto tvrdého. Okrem toho tiež dodal, že legálne prisťahovalectvo umožnilo trhu práce zostať silným a konkurencieschopným.
Pokiaľ ide o infláciu, šéf Národnej ekonomickej rady dodal, že viaceré ukazovatele v súčasnosti poukazujú na nižšiu infláciu. Uviedli tiež, že inflácia sa bude v nasledujúcich štvrťrokoch naďalej znižovať, zatiaľ čo ekonomika bude naďalej silnieť.
Inflácia naďalej klesá
Nedávny prieskum ukázal, že len 33 % dospelých obyvateľov USA verí v Bidenov ekonomický prístup. Naopak, až 45 % sa domnieva, že Trumpov hospodársky plán je oveľa lepší. Na prvý pohľad je teda zrejmé, že obyvatelia USA nie sú spokojní so súčasným hospodárskym smerovaním krajiny.
Ekonomickí predstavitelia pracujúci pre vládu USA však uviedli, že robia všetko, čo je v ich silách, aby znížili náklady na pôžičky.
To všetko vyvoláva otázku, čo je to mäkké pristátie. Ide o proces, pri ktorom sa ekonomika spomalí natoľko, aby sa inflácia mohla ochladiť. Kľúčové však je zabezpečiť, aby spomalenie ekonomiky neviedlo k plnohodnotnej recesii.
Na zvýšenie vyhliadok na mäkké pristátie šéf Fedu tiež naznačil, že inflácia klesá oveľa rýchlejšie. V dôsledku toho centrálna banka pravdepodobne zníži náklady na pôžičky. Tieto komentáre umožnili americkým akciám rásť smerom nahor spolu s indexom S&P 500, ktorý od začiatku roka vzrástol už o 23 %.
Pokiaľ ide o to, kedy začnú obyvatelia USA vnímať pozitívne signály v ekonomike, americkí predstavitelia uviedli, že to pravdepodobne ešte nejaký čas potrvá. Dodali však, že na finančných trhoch USA sa dá pozorovať, že ekonomika sa skutočne zlepšuje.