Akcie Boeingu po uzemnení modelu Max 9 klesli o 8 %

Akcie Boeingu po uzemnení modelu Max 9 klesli o 8 %

Spoločnosť Boeing sa opäť dostala pod drobnohľad, keď počas pondelkovej seansy stratila 8 % svojej hodnoty. Náhly pokles akcií spoločnosti Boeing nastal po tom, čo americký letecký úrad uzemnil niekoľko lietadiel MAX 9 Jets.

Všetko sa začalo v piatok, keď sa u lietadla spoločnosti Alaska Airlines vyskytol výrazný problém. Uprostred letu sa odtrhla časť lietadla, čo prinútilo pilotov dostať lietadlo opäť na zem.

Podiel spoločnosti Boeing na trhu naďalej klesá

Spoločnosť Boeing je významným menom medzi výrobcami lietadiel a konkuruje aj spoločnosti Airbus. Vyzerá to tak, že trhová hodnota Airbusu v porovnaní s Boeingom naďalej rastie. Od havárií lietadiel v rokoch 2018 a 2019 až po nedávny incident z roku 2024 je povesť spoločnosti Boeing ohrozená.

Zatiaľ čo akcie spoločnosti Boeing sú na ústupe, akcie spoločnosti Airbus zaznamenali v rovnakom období +1 % nárast. Podľa spoločnosti dodali v roku 2023 735 lietadiel a v počte kusov predbehli Boeing.

Ak sa pozrieme na čísla, je jasné, že spoločnosť Boeing sa teraz nachádza na 5. mieste výrobcov lietadiel.

Spoločnosť Boeing nie je sama, pretože aj jej zákazníci & a dodávatelia zažívajú na burze zlý deň. Akcie spoločností Spirit Aero a Alaska Air zaznamenali počas toho istého dňa pokles o 15,9 % a 5 %.

Podľa jedného z expertov najnovší incident ukazuje, že proces inštalácie & a výroby lietadla Boeing musí prejsť regulačnými kontrolami.

Aj malé zlyhanie môže viesť k fatálnym následkom pre cestujúcich, takže takéto problémy už nemožno ignorovať. Mnohí Boeing možno dokonca prehodnotia svoje rozhodnutie ísť do problematických lietadiel.

Podľa spoločnosti Boeing zorganizuje webové vysielanie, v ktorom sa podelí o svoju reakciu na tento incident. Zároveň dodali, že budú diskutovať o bezpečnostných opatreniach lietadiel MAX 9.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top