Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:49 pm

Akcie Coinbase klesajú uprostred právneho sporu so Sec

Akcie Coinbase klesajú uprostred právneho sporu so Sec

Coinbase je jednou z mála búrz kryptomien, ktoré sú kótované na burze NASDAQ. Počas utorkovej obchodnej seansy sa akcie Coinbase (COIN) zmenili na nižšie hodnoty po správe, že burzu zažalovala SEC (Komisia pre cenné papiere a burzy) za porušenie pravidiel.

Začiatkom dnešného dňa sa SEC obrátila na federálny súd, aby burzu Coinbase použil. Podľa SEC burza Coinbase pôsobí ako zúčtovacia agentúra, burza a maklér. Spoločnosť Coinase sa však nikdy nezaregistrovala u Komisie pre cenné papiere a burzy ako maklér, zúčtovacia agentúra alebo národná burza cenných papierov.

To znamená, že Coinbase sa vyhýba požiadavkám Kongresu na zverejňovanie informácií stanoveným pre trhy s cennými papiermi v USA. Na prvý pohľad sa zdá, že SEC má proti Coinbase silné argumenty, keďže sa nikdy nezaregistrovala u SEC pre svoje špecifické úlohy.

Coinbase – neregistrovaný maklér

Podľa podrobností žaloby spoločnosť Coinbase ponúkala svoje služby zákazníkom v USA ako neregistrovaný maklér. Kryptoburza navyše takéto služby ponúka od roku 2019.

Ďalším obvinením je, že Coinbase zarobila miliardy dolárov prostredníctvom sprostredkovania nákupu/predaja kryptomien. V žalobe SEC klasifikovala tieto kryptomeny ako cenné papiere kryptoaktív.

Inými slovami, Coinbase ponúkal maklérske a výmenné služby nezákonne napriek tomu, že spadali pod zákony o cenných papieroch.

Okrem toho je na trhu s cennými papiermi bežnou praxou tieto funkcie oddeľovať. V prípade spoločnosti Coinbase však boli všetky tieto funkcie spojené.

Počas utorkovej predburzovej seansy sa akcie Coinbase prepadli o 14,5 %. Len deň predtým sa akcie Coinbase prepadli o 9 % po tom, ako SEC zažalovala burzu Binance.

Celkovo sa zdá, že SEC ide tvrdo po kryptoburzách na celom svete. A zdá sa, že tieto kroky SEC spôsobujú vlny aj na trhu s kryptomenami. To je dôvod, prečo sa Bitcoin (BTC) a ďalšie kryptomeny pre tento deň prepadli.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top