Akcie európskych bánk sa po Credit Suisse otočili nahor

Akcie európskych bánk sa po Credit Suisse otočili nahor

Počas štvrtkovej obchodnej seansy akcie väčšiny európskych bánk vzrástli a boli v zelených číslach. Stalo sa tak po tom, čo Credit Suisse získala dohodu o získaní čerstvej likvidity od švajčiarskych orgánov.

Teraz, keď si Credit Suisse zabezpečila záchranné lano, zabráni to tomu, aby si slávna investičná banka nesplnila svoje záväzky. A čo je ešte dôležitejšie, zabráni to tomu, aby sa už aj tak zhoršená dôvera verejnosti v bankový sektor ešte viac zhoršila.

Po týchto dobrých správach sa index Euro Stoxx Banks obchodoval o 1 % vyššie, najmä vďaka ziskom SAN, CBKG a CRDI. Všetky uvedené bankové akcie sú veľkými menami zo Španielska, Nemecka a Talianska.

Credit Suisse odvrátila krízu

Predtým sme boli svedkami klesajúceho trendu takmer všetkých bankových akcií po správach o Credit Suisse. Teraz sa zdá, že úradom sa podarilo odvrátiť plnohodnotnú krízu v bankovom sektore.

Sila, ktorá zabránila tejto stratégii, bola Švajčiarska národná banka. Podľa správ bola Credit Suisse ponúknutá podporná linka vo výške 50 miliárd CHF. Zdôraznili tiež, ako sa skupina kvalifikovala na získanie likvidity splnením všetkých noriem a ďalších testov.

Objasnilo sa tiež, že Credit Suisse vôbec nehrozí riziko nákazy z amerického bankového systému. Ak sa pozrieme na USA, približne tri malé banky už padli.

Preto existovali obavy, že to isté by sa mohlo stať aj vo Švajčiarsku a viedlo by to k ďalším bankrotom a krachom.

Po vyhlásení SNB si akcie Credit Suisse pripísali 40 % a stali sa hlavnou zložkou indexu Stoxx 600.

To však zároveň vyvoláva otázku, prečo sa Credit Suisse vôbec dostala do problémov. Investičná banka a známy poskytovateľ úverov by predsa mala byť zisková a nemala by sa spoliehať na externé úvery.

Preto by bolo zaujímavé sledovať, aké zmeny sa v Credit Suisse uskutočnia, aby sa takáto situácia v budúcnosti nezopakovala.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top