Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:50 pm

Akcie nehnuteľností v Číne sa po prognóze Goldman Sachs stávajú medvedími

Akcie nehnuteľností v Číne sa po prognóze Goldman Sachs stávajú medvedími

Z prognózy Goldman Sachs vyplýva, že v čínskom sektore nehnuteľností sa očakáva oživenie v tvare písmena L. Inými slovami, investori môžu v sektore nehnuteľností očakávať vážny protivietor, keďže hospodárskemu oživeniu v Číne dochádza para.

Po prognóze Goldman Sachs sa akcie väčšiny realitných spoločností v Číne zmenili na medvedie, keďže investori strávili zmenenú dynamiku.

Spoločnosti Guangzhou R&F Properties Co Ltd, Poly Property Group Co Ltd a Country Garden Holdings Company Ltd stratili počas dňa približne 2 % až 5 % hodnoty svojich akcií. Najväčšiu stratu však zaznamenala spoločnosť Sunac China Holdings Ltd, ktorá zaznamenala pokles o 12 %. Po takomto medveďom pohybe sa akcie Sunac China Holdings Ltd naposledy obchodovali na 12-ročnom minime.

Spoločnosť KWG Property, ktorá je významnou hongkonskou realitnou firmou, sa za deň tiež prepadla o 7,6 %. Na druhej strane spoločnosť Vanke Co Ltd, ktorá je kótovaná v Číne, stratila 1,1 % svojej hodnoty.

Očakáva sa oživenie v tvare písmena L – Goldman Sachs

Podľa poznámky banky Goldman Sachs sa očakáva, že trh s nehnuteľnosťami v Číne prejde oživením v tvare písmena L. Rovnaký model oživenia sa v skutočnosti očakáva aj v prípade širšieho oživenia hospodárstva krajiny.

Niektorí analytici sa domnievajú, že Čína nevyužije svoj realitný sektor na žiadne stimulačné opatrenie (v krátkodobom horizonte). Namiesto toho Čína pravdepodobne zníži nadmernú závislosť ekonomiky od sektora nehnuteľností, pokiaľ ide o jej rast.

Od roku 2021 sa sektor nehnuteľností podieľa na HDP Číny v priemere približne 33 %. Zdá sa teda, že tento sektor pravdepodobne čakajú ďalšie problémy, keďže Čína hľadá iné miesta.

Okrem toho sa očakáva, že čínsku ekonomiku spomalí aj pokles demografického dopytu. To znamená, že Čína sa bude musieť zamerať na iné odvetvia.

Počas posledných troch rokov sa sektor nehnuteľností v Číne oslabil v dôsledku obmedzení COVID-19 a prísnych regulácií. To spôsobilo veľa nesplácaných úverov v realitnom sektore, čo ešte viac znížilo šance na silný návrat.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top