Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:13 pm

Akcie Oracle Corp (ORCL) klesli o 9 % po slabých usmerneniach

Akcie Oracle Corp (ORCL) klesli o 9 % po slabých usmerneniach

Akcie spoločnosti Oracle Corporation (ORCL) stratili počas predburzového obchodovania 9 % svojej hodnoty. Dôvodom tejto klesajúcej dynamiky môže byť nedávny výhľad do budúcnosti, ktorý spoločnosť ponúkla za posledný štvrťrok.

Nedávny výhľad spoločnosti Oracle na aktuálny štvrťrok nezodpovedá očakávaniam trhu. Okrem toho aj tržby spoločnosti Oracle Corp za 1. štvrťrok tesne zaostali za očakávaniami.

Podľa výpočtov nedávny pokles cien akcií spoločnosti Oracle zlikvidoval trhovú hodnotu približne 30 miliárd USD. Zároveň stratili svoju hodnotu aj ďalšie konkurenčné spoločnosti, ako napríklad SAP SE, keďže ich pokles akcií Oracle veľmi zaťažil.

Predpokladané príjmy za 2. štvrťrok sú 5 – 7 %

Vedenie spoločnosti Oracle predpovedalo, že v druhom štvrťroku vzrastú celkové príjmy o 5 – 7 %. Analytici však uvádzali rast tržieb na úrovni takmer 8,2 %. Okrem toho sa predpokladané tržby spoločnosti Oracle pohybovali okolo 1,30 – 1,34 USD, pričom prognóza bola na úrovni 1,33 USD.

Okrem toho aj výhľad divízie zdravotných záznamov spoločnosti Oracle bol slabší, ako sa očakávalo. Dôvodom slabého rastu v tomto sektore je skutočnosť, že spoločnosť Oracle presúva svojich zákazníkov z licenčného modelu na cloudové predplatné.

V dôsledku tohto prechodu čelí tempo rastu v tomto sektore v najbližšom období protivetru. Po zverejnení výsledkov analytici Goldman Sachs uviedli, že usmernenie bolo založené na vysokých očakávaniach.

Spoločnosť Oracle pôsobí na trhu predaja technológií a softvéru súvisiaceho s databázami, a tak konkuruje spoločnostiam Microsoft, Amazon a Azure. Spoločnosť však čelí protivetru, keďže výdavky na technológie sa spomalili.

V medziročnom porovnaní podpora licencií a cloudových služieb vyskočila o 13 %, čo predstavovalo približne 9,5 mld. Okrem toho sa príjmy z licencií a cloudových licencií znížili o 11 % na približne 809 mil.

Stručne povedané, spoločnosť Oracle čelí v krátkodobom horizonte protivetru, pretože presúva zákazníkov k predplatnému cloudu. V dlhodobejšom horizonte sa teda očakáva, že spoločnosť získa späť časť týchto stratených príjmov a vráti sa do pôvodnej podoby.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top