Americký dolár bude v roku 2024 vykazovať slabosť v prípade obratu Fedu

Americký dolár bude v roku 2024 vykazovať slabosť v prípade obratu Fedu

Všetci sa zhodujú, že decembrové zasadnutie ukázalo holubičiu stránku Federálneho rezervného systému. To zvýšilo šance na oslabenie amerického dolára v priebehu roka 2024.

Jediné, čo by mohlo obmedziť pokles amerického dolára, sú solídne hospodárske výsledky. To však stále vychádza z otočenia Fedu v roku 2024.

Zelená bankovka sa v roku 2020 dotkla rekordných maxím

Americkému doláru sa v roku 2022 podarilo dosiahnuť 20-ročné maximum v dôsledku vyšších úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému. Odvtedy USD vykazuje pohyb v rozmedzí, ktorý je spôsobený najmä záväzkom Fedu udržiavať sadzby na vysokej úrovni.

Preto americký dolár uzavrel svoj historicky prvý rok s 2 % stratou. Ak sa pozrieme späť, ide o prvý prípad, ktorý bol naposledy zaznamenaný až v roku 2020.

Posledné roky boli všetky o zvyšovaní sadzieb, čo sa však zmenilo so zápisnicou z decembrového zasadnutia. Predsedníčka Fedu objasnila, že inflácia sa ochladzuje & a účinky úrokových sadzieb sa ešte len prejavia.

Na rok 2024 ekonómovia nenaznačujú zníženie sadzieb o minimálne 75 bázických bodov, ktoré bude rozložené. Hoci ide len o 0,75 %, stále je to pokrok & a pravdepodobne to pozdvihne akciové trhy.

Ďalším signálom, ktorý poukazuje na slabší americký dolár, sú klesajúce výnosy dlhopisov. Zelená bankovka sa tak stáva menej atraktívnou pre investorov, ktorí vyhľadávajú vysoko výnosné aktíva. A keď sa začne znižovanie sadzieb, výnosy budú už len klesať & a potiahnu so sebou aj zelenú bankovku.

Hoci všetko nasvedčuje tomu, že zelená bankovka bude slabšia, investori sú stále opatrní, pokiaľ ide o to, aby sa do toho pustili naplno. Zaujatie takejto pozície sa totiž v minulosti ukázalo ako veľká chyba.

Pointa je v tom, že otočenie politiky zo strany Fedu bude vyzývať k oslabeniu USD a mohlo by ho poslať na rovnaké úrovne ako pred niekoľkými rokmi.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top