Americký dolár po komentároch Fedu uzatvára najhorší týždeň za viac ako 5 mesiacov

Dolár zostáva silný na 3-mesačnom maxime, keďže stávky na zníženie sadzieb sa vytrácajú

Americký dolár nakoniec ukončil svoj posledný týždeň, čím sa stal jedným z najhorších týždňov za posledných takmer 5 mesiacov. Týždenné straty amerického dolára boli spôsobené komentármi Federálneho rezervného systému, ktoré boli holubičie ako komentáre ostatných partnerov, napr.

Ak sa pozrieme na Európsku centrálnu banku, tá je naďalej odhodlaná udržiavať úrokové sadzby. Fed však výrazne zmenil svoju politiku, čo poslalo americký dolár nižšie oproti euru, jenu a libre.

Zníženie sadzieb o 150 bázických bodov v roku 2024

Nasledovalo zasadnutie Bank of Japan, pri ktorom investori pozorne sledovali prípadné jastrabie signály. Na trhu sa totiž objavili dohady, že BOJ konečne ukončí svoju dlhodobú politiku nízkych úrokových sadzieb a prejde na jastrabí postoj.

Po zasadaní Fed-u majú obchodníci teraz viac jasno v tom, kde sa budú úrokové sadzby nachádzať v polovici a na konci roka 2024. Z komentárov predsedníčky Fedu jasne vyplynulo, že sprísňovanie menovej politiky sa definitívne skončilo.

Nedávna politika viedla k rozdielom medzi ostatnými bankami, napríklad ECB a Federálnym rezervným systémom. V dôsledku toho si americký dolár za týždeň pripísal takmer -2 %, čím zaznamenal najväčšiu stratu, aká bola zaznamenaná len v polovici júla.

Trh s futures je teraz ešte viac holubičí, pokiaľ ide o vyhliadky úrokových sadzieb, keďže uvádza 75 % pravdepodobnosť prvého zníženia sadzieb v marci budúceho roka. Ešte pred niekoľkými dňami sa šance na zníženie sadzieb pohybovali na úrovni takmer 40 %.

Do konca roka 2024 sa z americkej úrokovej sadzby skráti približne 150 bázických bodov, čo je takmer dvakrát viac, ako predpokladá Fed.

Nedávna fundamentálna zmena viedla k rally rizikových aktív, ako je zlato, ale deje sa tak na úkor straty USD.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top