Aktualizované 17 februára, 2023 o 12:40 pm

Americký dolár prepad

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Po komentároch Fedu, že v budúcnosti dôjde k menšiemu zvyšovaniu sadzieb, americký dolár voči svojim konkurentom klesol. Podľa odborníkov tieto komentáre zvýšili rizikový apetít investorov, čo spôsobilo odlev peňazí z bezpečných aktív, ako je USD.

Dolárový index, ktorý sleduje výkonnosť USD voči ostatným menám, klesol na úroveň 105,705. Celkovo sa index znížil o 0,2 %, pričom len deň predtým klesol o 1 %.

V priebehu novembra sa americký index prepadol o celých 5 %, čo z neho robí jeden z najhorších mesačných záverov od roku 2010 (takmer 11 rokov). Nenechajme sa však príliš uniesť, keďže USD dokázal počas roka 2022 voči svojim rovesníkom veľa získať. Či už sa pozrieme na pár EUR/USD alebo USD/JPY, zelená bankovka mala navrch.

Možno sa to však čoskoro zmení, keďže Fed sa chystá nové zvyšovanie úrokových sadzieb výrazne obmedziť. Podľa Powellovho prejavu bude politika zvyšovania úrokových sadzieb od decembra miernejšia. Ak však inflácia začne opäť rásť, táto zmena politiky by sa mohla čoskoro zvrátiť!

Počas posledného zasadania americká centrálna banka opäť zvýšila sadzby o 75 bázických bodov. Odkedy sú však k dispozícii najnovšie údaje o inflácii, začali sme od Fedu dostávať viac holubičích komentárov.

Hoci to bude pre USD zlá správa, investori na akciovom trhu a na trhoch s kryptomenami sa z tohto vývoja v skutočnosti potešia.

USD stráca pozície voči EUR, JPY a GBP

Kurz USD/JPY klesol na 136,50, keď stratil 1,1 % svojej hodnoty. Celkovo pár klesol na 3-mesačné minimum, čo poukazuje na silu JPY a zjavnú slabosť USD.

Podobne aj EUR/USD sa po zisku 0,1 % dotkol úrovne 1,0417, čo je v podstate 5-mesačné maximum tohto páru. Pokiaľ ide o GBP/USD, dosiahol úroveň 1,2081 po zisku 0,2 %, čo poukazuje na napredovanie GBP voči USD.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top