Austrálske maloobchodné tržby vo 4. štvrťroku 2023 vzrástli o 0,3 %

Austrálske maloobchodné tržby vo 4. štvrťroku 2023 vzrástli o 0,3 %

Najnovšie údaje ukazujú mierny nárast austrálskych maloobchodných tržieb vo 4. štvrťroku 2023. Nárast maloobchodných tržieb o 0,3 % bol spôsobený zvýšeným nákupom počas dovolenkovej sezóny.

Vo všeobecnosti platí, že maloobchodníci počas dovolenkovej sezóny ponúkajú zľavy. Preto mnohí Austrálčania míňali viac na maloobchodné nákupy, aby tieto zľavy využili.

Napriek nárastu bol obrat maloobchodného sektora stále na trojročnom minime. Aj to je znakom toho, že vysoké úrokové sadzby vážne znížili maloobchodné tržby v Austrálii. Na to, aby RBA na nedávnom zasadaní sadzby znížila, však bolo potrebné viac.

Maloobchodné tržby za 4. štvrťrok lepšie ako za 3. štvrťrok

Na medzikvartálnej báze bol v období október – november – december zaznamenaný nárast maloobchodných tržieb o 0,3 %. V porovnaní s poklesom o -0,1 % počas 3. štvrťroka začínajú výsledky za 4. štvrťrok vyzerať oveľa lepšie.

Z údajov tiež vyplynulo, že obrat maloobchodných tržieb v tomto štvrťroku dosiahol na sezónne upravenej báze 98,30 mld. USD (AUD), čo predstavuje minimálny nárast oproti predchádzajúcemu štvrťroku, kedy dosiahol 97,97 mld.

A ak sa pozrieme na maloobchodné tržby za december, bol zaznamenaný 2,7 % medzimesačný pokles. Keď tento pokles porovnáme s prognózou skokového rastu o +0,1 %, je jasné, že výsledky neboli dobré.

Skok maloobchodných tržieb počas novembra bol spôsobený predovšetkým akciou Black Friday. To odhaľuje aj temnejšiu stránku – domáci dopyt výrazne utrpel, keďže Austrálčania teraz čakajú na zľavy, aby si mohli kúpiť výrobky/služby.

Podľa jedného z odborníkov je objem predaja stále vyšší ako pred pandémiou. Faktom však tiež je, že objem predaja dosiahol vrchol v roku 2022.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top