Ázijské akcie sa po Powellovom prejave o vyšších sadzbách zmenili na červené

Ázijské akcie sa po Powellovom prejave o vyšších sadzbách zmenili na červené

Predseda Fedu Jerome Powell dal vo svojom nedávnom prejave konečne jasne najavo, že vysoké úrokové sadzby tu zostanú. Dokonca zašiel tak ďaleko, že povedal, že úroková sadzba zostane na zvýšenej úrovni ešte dlhšie, než sa pôvodne očakávalo.

V dôsledku tohto Powellovho politického vyhlásenia sa ázijské akcie obrátili na čítanie a naposledy boli v defenzíve. Okrem toho zhoršuje náladu ázijských akcií aj hospodárska situácia v Číne.

Všetky ázijské trhy klesli

V Číne sa slávny šanghajský index Shanghai Composite po Powellovom prejave znížil o 0,5 %, zatiaľ čo index CSI 300 klesol o 0,7 %. Stalo sa tak v čase, keď oba tieto indexy zaznamenali v predchádzajúcej seanse veľké straty.

Z najnovších údajov z Číny vyplýva, že krajina mala v mesiacoch január a február výrazný obchodný prebytok. Inými slovami, čínsky dovoz zaznamenal prudký pokles, čo poukazuje na nízky miestny dopyt.

A ak sa pozrieme na indexy s vysokým podielom technologických spoločností, ako je napríklad hongkonský index Hang Seng, ten po vystúpení tiež klesol o 2,7 %.

Najhoršie výsledky za celý deň však zaznamenal index KOSPI z Južnej Kórey, ktorý stratil 1,4 %. Podobne aj taiwanský vážený index za deň klesol o 1,4 %.

Celkovo zostala nálada na ázijských trhoch v dôsledku politických poznámok predsedníčky Fedu negatívna.

V najbližšom období nás čakajú údaje z Béžovej knihy Fedu a NFP (non-farm payrolls) z USA, ktoré poskytnú nové signály o tom, kam smeruje americká ekonomika.

Ak sa pozrieme na japonský index Nikkei 225, zdá sa, že sa uberá iným smerom ako ostatné ázijské trhy. Po Powellových komentároch sa Nikkei 225 zvýšil o 0,3 %. Odborníci sa domnievajú, že tento mierny rast možno pripísať opätovnému potvrdeniu, že Japonsko bude pokračovať v súčasnej akomodačnej politike.

Súčasná politika môže byť pre JPY zlou správou, ale pre japonské akciové trhy je to skutočne dobrá správa!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top