Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:40 pm

Bank of Canada (BoC) ponecháva úrokovú sadzbu na úrovni 5 %

Rast počtu pracovných miest v Kanade zostal v decembri nezmenený

Kanadská centrálna banka (BoC) v stredu rozhodla o ponechaní úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni blízko 5 %. Dodala, že kanadská ekonomika rastie prostredníctvom slabého rastu, čo sťažuje zavedenie zvyšovania sadzieb.

BoC zároveň dala jasne najavo, že inflačné tlaky sú stále prítomné a sú vyššie ako rozpätie stanovené centrálnou bankou. V dôsledku toho dôjde v rokoch 2023 a 2024 k ďalším zvýšeniam sadzieb s cieľom obmedziť infláciu napriek slabej ekonomickej situácii.

Podľa ekonóma Bank of Canada pozorne sleduje ekonomické ukazovatele, aby mohla posúdiť vplyv úrokovej sadzby. Pre BoC sa zdá byť dôležitým ukazovateľom najmä vplyv úrokovej sadzby na spotrebiteľov.

Úroková sadzba nedosiahla svoj vrchol

Preto sa BoC rozhodla naznačiť, prečo sú úrokové sadzby ešte ďaleko od svojho vrcholu. Zároveň tiež naznačila, že riziko je orientované smerom nahor, v snahe zabezpečiť, aby trhy neboli prekvapené.

Ďalšia vec, ktorá je z komuniké BoC zrejmá, je, že inflácia sa v najbližšom období pravdepodobne obráti na vyššiu úroveň. Okrem toho BoC dala najavo aj svoju nespokojnosť s inflačnými tlakmi.

Pri pohľade do budúcnosti sa BoC bude chcieť vyhnúť tomu, aby sa spotreba a nehnuteľnosti dostali do kontrakcie. Najmä to, čo sme videli počas prvého štvrťroka, je to posledné, čo by BoC chcela, aby sa zopakovalo.

Preto sa jeden z expertov domnieva, že BoC sa snažila znieť jastrabo, ale pokiaľ ide o realizáciu politiky ďalšieho zvyšovania sadzieb, šance sú veľmi malé.

Riziká vysokých úrokových sadzieb sú totiž veľmi reálne a už teraz vidíme ich následky v kanadskej ekonomike. Ak teda BoC nechce riskovať recesiu, ďalšieho zvyšovania sadzieb sa v dohľadnom čase pravdepodobne nedočkáme.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top