Bank Of Canada Boc v pozastavení napriek hospodárskemu rastu

Inflácia v Kanade dosiahla v apríli 4 % Ďalšie zvyšovanie sadzieb

Podľa analytikov sa očakáva, že Bank of Canada (BoC) ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni napriek prekvapujúcej hospodárskej sile.

V porovnaní so zvyškom západného sveta je úroková sadzba v Kanade stále na rekordne nízkej úrovni… A všetci vieme, že takéto obdobia nízkych úrokových sadzieb môžu generovať silný hospodársky rast, ale zároveň tlačia na vyššiu infláciu.

Na účet The Bank of Canada (BoC) sa dúfa, že hospodárska aktivita sa ochladí, keď sa začnú prejavovať vyššie náklady na požičiavanie!

Bank of Canada (BoC) ponecháva úrokovú sadzbu na úrovni 4,50 %

Práve minulý mesiac sa kanadská centrálna banka stala jednou z prvých bánk, ktoré presadili svoju kampaň na zvýšenie sadzieb. V súčasnosti je úroková sadzba stanovená Bank of Canada na úrovni 4,50 %, čo je najvyššia hodnota za posledných 15 rokov.

Podľa Bank of Canada nie je potrebné meniť jej politiku úrokových sadzieb ani v prípade, že sa ekonomika spomalí alebo skĺzne do miernej recesie. Kanadská centrálna banka väčšinou skutočne očakáva mierny prípad recesie.

Ak sa pozrieme na infláciu, aj tá sa v poslednom čase ochladila, takže nie je ani tlak na zvyšovanie sadzieb. Podobne aj ekonomické ukazovatele naznačujú, že kanadská ekonomika konečne začala opäť naberať tempo.

Okrem toho údaje o HDP za február vzrástli o 0,3 % medzimesačne, zatiaľ čo januárový údaj predstavoval 0,5 % medzimesačne. A marcové údaje o zamestnanosti v Kanade tiež poukazujú na veľmi silný trh práce.

Na veľmi základnej úrovni možno konštatovať, že kanadská ekonomika naberá na dynamike, pričom trh práce je tiež veľmi silný. To znamená, že príjmy kanadského obyvateľstva rastú a pracuje viac ľudí.

Nepriamo to znamená, že kanadské obyvateľstvo začalo opäť utrácať, čo bude pravdepodobne tlačiť na vyšší hospodársky rast.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top