Aktualizované 17 februára, 2023 o 12:39 pm

Bank of Japan ponecháva úrokové sadzby a politiku výnosovej krivky nezmenené

Japonsko zvýši predpokladanú dlhodobú úrokovú sadzbu na roky 2024/25

Bank of Japan sa na svojom nedávnom zasadaní opäť rozhodla nezmeniť svoju úrokovú politiku. Okrem toho sa BOJ rozhodla pokračovať aj v politike kontroly výnosovej krivky. Celkovo sú trhy sklamané, keďže očakávali jastrabí postoj BOJ.

Po oznámení BOJ sa japonský jen (JPY) obrátil smerom nadol a voči americkému doláru stratil 2 % svojej hodnoty. V dôsledku toho sa kurz USD/JPY naposledy pohyboval v blízkosti úrovne 130,75, čo naznačuje silu USD. Podobne aj japonské štátne dlhopisy po tomto vyhlásení klesli o 3 %.

Úroková sadzba Japonska zostáva nezmenená na úrovni -0,1 %

Krátkodobá politika BOJ zostáva nezmenená, rovnako ako dlhodobá politika. Úroková sadzba v Japonsku je teda zatiaľ stanovená na úrovni -0,1 %, čo je pri pohľade na svet zriedkavý jav.

Podľa odborníkov je to už siedmy rok po sebe, čo Japonsko udržiava svoju politiku nízkych a dokonca záporných úrokových sadzieb.

Centrálna banka tiež dala jasne najavo, že bude udržiavať výnosy svojich 10-ročných dlhopisov v rozmedzí 0,5 % & -0,5 %. Trhy však od centrálnej banky očakávali zmenu politiky výnosovej krivky.

Predtým sa analytici domnievali, že kontrola výnosovej krivky dostane širší rozsah. A dôvodom tohto očakávania bol boj centrálnej banky s riadením inflácie v Japonsku.

Inflačný cieľ BOJ je zatiaľ stanovený na úrovni 2 % na ročnej báze. Preto banka dala jasne najavo, že jej politika bude aj naďalej podporovať ekonomiku krajiny.

Okrem toho BOJ vyslovila aj prognózu, že krátkodobá inflácia zostane zvýšená. A až približne v polovici roka 2023 uvidíme, že inflácia sa zníži.

Zdá sa, že vo svete plnom jastrabích centrálnych bánk je Japonsko vzácnou výnimkou a ide vlastnou cestou! A to nie je zlé vzhľadom na to, že Japonsko je stále silnou svetovou ekonomikou.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top