Aktualizované 17 februára, 2023 o 12:37 pm

Boe hovorí, že banky sa musia poučiť z minulého roka

Commerzbank - Zvesti o znížení úrokových sadzieb BoE budú vyvíjať tlak na GBP

Bank of England prišla s nedávnym komentárom o tom, že banky sa musia poučiť z minulého roka a zlepšiť svoju stratégiu riadenia rizík. Na začiatok treba povedať, že v roku 2022 trhmi otriaslo množstvo kríz, čo pre banky predstavuje veľké ponaučenie.

Podľa BoE je klasickým príkladom reakcia trhov počas rusko-ukrajinskej vojny. V tom čase štátne dlhopisy Veľkej Británie a trh s niklom upozornili na niektoré závažné rizikové nedostatky.

Len v minulom roku mali banky na celom svete straty vo výške 10 miliárd USD najmä v dôsledku svojej expozície v spoločnosti Archegos Capital Management. Stalo sa tak napriek tomu, že regulačné orgány požiadali banky, aby prehodnotili svoju expozíciu voči rizikovým aktívam.

To svedčí o tom, že k takýmto udalostiam aj napriek posolstvám príslušných orgánov stále dochádza. Okrem toho to poukazuje aj na to, ako banky nakoniec získavajú koncentrovanú a veľkú expozíciu voči jednotlivým aktívam. A na investičnom trhu poznáme riziká, ktoré môžu vyplývať z nedostatočnej diverzifikácie.

Na rok 2023 teda BoE dúfa, že sa banky úplne poučia a nebudú opakovať rovnaké chyby z roku 2022.

Na rok 2023 PRA tiež načrtla svoje priority v oblasti dohľadu a zdôraznila aj potrebu toho, ako by mali domáci veritelia pracovať na podpore domácností a podnikov. To v konečnom dôsledku pomôže pri kontrole súčasných hospodárskych vyhliadok vo svete.

PRA tiež zaslala poisťovniam list, v ktorom zdôraznila, ako dôchodkové fondy realizujú investičné stratégie riadené záväzkami. To poukázalo na neefektívnosť rámcov firiem v súvislosti s rizikom likvidity. Takže aj v tejto oblasti sa poisťovne musia poučiť z roku 2022.

Okrem toho PRA tiež jasne uviedla, že existuje niekoľko rizikových udalostí, ako napríklad kybernetické útoky, ktoré môžu viesť k nadmerným stratám. Takže pri riadení rizikového profilu musia firmy počítať aj s inými ako prírodnými rizikovými udalosťami.

Ak sa rozhliadneme okolo seba, podobné odkazy vyslal príslušným zainteresovaným stranám aj hlavný orgán dohľadu eurozóny. Uviedol, že banky sa musia pripraviť na vyššie úrokové sadzby a možnosť strát z úverov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top