Boj ponecháva úrokovú sadzbu nezmenenú

Boj ponecháva úrokovú sadzbu nezmenenú

Bank of Japan sa rozhodla vôbec nezasahovať do svojej úrokovej politiky, čo bolo v súlade s prognózou. Centrálna banka však zmenila svoje vyjadrenie pre politiku kontroly výnosovej krivky. Okrem toho BoJ vypracovala prognózu, podľa ktorej sa inflácia bude pohybovať na vysokej úrovni aj v rokoch 2024 a 2025.

Po rozhodnutí BoJ zostáva úroková sadzba (krátkodobá) nezmenená v blízkosti -0,1 %. Kľúčovou zmenou však bolo vyhlásenie banky o používaní úrovne -1 % ako hornej hranice pásma pre všetky operácie uskutočňované na trhu.

Flexibilnejšia politika YCC

Táto zmena je znakom toho, že Bank of Japan nie je v porovnaní s minulosťou taká striktná vo svojej politike YCC. V blízkej budúcnosti bude centrálna banka pravdepodobne oveľa flexibilnejšia aj v tomto smere.

Podľa vyhlásenia BoJ finančné trhy a hlavné svetové ekonomiky vrátane Japonska čelia viacerým nepriaznivým vplyvom. Neistota je zároveň na rekordne vysokej úrovni, čo si vyžaduje, aby centrálna banka zaujala flexibilnejší prístup, pokiaľ ide o JCB.

V súčasnosti je efektívne rozpätie pre japonské štátne dlhopisy (10Y) -1 % – 1 %. Okrem toho nedošlo k žiadnej zmene úrokových sadzieb, takže sú rovnaké ako doteraz.

Ďalšou vecou, ktorá bola po zasadaní BoJ objasnená, je, že banka bude pokračovať v politike kvantitatívneho uvoľňovania spolu s nákupom aktív.

Zdá sa, že japonská centrálna banka sa snaží nájsť rovnováhu medzi zabránením oslabeniu jenu a podporou ekonomiky. Problémom pre centrálnu banku sa zároveň stáva aj pretrvávajúca vysoká inflácia.

Po vyhlásení BoJ sa japonský jen (JPY) voči zelenej bankovke obrátil o 0,5 % nižšie. Výnosy 10-ročných dlhopisov zároveň stratili časť svojej hodnoty.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top