Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:25 pm

Brazílsky minister financií Haddad naznačil zníženie sadzieb o viac ako 25 bázických bodov

Brazílsky minister financií Haddad naznačil zníženie sadzieb o viac ako 25 bázických bodov

Fernando Haddad (brazílsky minister financií) sa nedávno vyjadril, že centrálna banka môže na augustovom zasadnutí oznámiť zníženie sadzieb o viac ako 25 bázických bodov.

V rozhovore pre jedno z médií Haddad hovoril o tom, že všetci (trh a ekonómovia) očakávajú zníženie sadzieb zo strany brazílskej centrálnej banky. Dodal, že horúcou témou už nie je možnosť zníženia sadzieb. Namiesto toho trh teraz hovorí o veľkosti zníženia sadzieb na nadchádzajúcom zasadnutí centrálnej banky.

Úroková sadzba v Brazílii je 13,75 %

Od začiatku roka 2021 sa brazílska centrálna banka nachádza v agresívnom cykle sprísňovania úrokových sadzieb. Vďaka tomu sa úroková sadzba v Brazílii dostala na úroveň 13,75 %, čo je samo o sebe rekordná hodnota. To všetko urobila brazílska centrálna banka s cieľom skrotiť vysokú infláciu.

Teraz, keď je ročná inflácia v Brazílii na trojročnom minime a v rámci rozpätia stanoveného centrálnou bankou, sa šance na zníženie sadzieb výrazne zvýšili. Ekonómovia sa teraz snažia zistiť rozsah zvýšenia sadzieb a zdá sa, že brazílsky minister financií ponúkol niekoľko náznakov.

Nedávno sa uskutočnil aj prieskum verejnej mienky, ktorý ukázal, že šanca na zníženie sadzieb na augustovom zasadnutí teraz predstavuje 92 %. To zároveň znamená, že existuje osempercentná šanca, že k zníženiu sadzieb nedôjde, čo by mohlo znamenať nečinnosť alebo dokonca zvýšenie sadzieb.

Vzhľadom na vnímanie trhu a dokonca aj brazílske úrady, ktoré hovoria o znížení sadzieb, je to však už hotová vec! Pri pohľade do budúcnosti je pravdepodobné, že cyklus uvoľňovania menovej politiky bude trvať aj niekoľko rokov, keďže náhle zmeny základnej sadzby môžu viesť k neočakávaným výzvam.

Podľa výsledkov prieskumu až 32 % respondentov očakáva zníženie sadzieb o 50 bázických bodov, zatiaľ čo 55 % sa domnieva, že na augustovom zasadaní dôjde k zníženiu sadzieb o 25 bázických bodov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top