Britský septembrový PMI vyskočil na 44,3 bodu a ukázal pokles aktivity v továrňach

Septembrový index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve zostáva nezmenený na úrovni 6,7 %

Ďalší mesiac a ďalší pokles výrobnej aktivity v Spojenom kráľovstve. Miera poklesu nebola taká prudká ako v auguste, ale stále je pod hranicou 50. Podľa odborníkov augustový údaj vykázal jeden z najrýchlejších poklesov za posledné 3 roky.

Z indexu PMI Spojeného kráľovstva, ktorý zverejnila spoločnosť S&P Global, vyplýva, že septembrová hodnota bola 44,3, čo je len o niečo viac ako augustová hodnota 43,0. Ak sa pozrieme späť, najnižšie čítanie z augusta bolo naposledy zaznamenané len v máji 2020.

Predtým trh predpovedal čítanie 44,2, ale skutočné čítanie PMI v Spojenom kráľovstve sa ukázalo byť 44,3 (len o niečo vyššie).

Q3 2023: Pokles výrobného sektora pokračuje

Záver 3. štvrťroka v Spojenom kráľovstve ukazuje, že pokles výrobných aktivít pokračuje bez prerušenia. Od zamestnanosti cez nové objednávky až po produkciu, všetko klesá. Zároveň zostáva slabá aj nová práca prichádzajúca od zahraničných a domácich zákazníkov.

Podľa najnovších údajov vykázala výrobná aktivita Spojeného kráľovstva počas júla pokles o 0,8 %. Objem však bol minimálne o 3,0 % vyšší ako v minulom roku.

Podľa spoločnosti S&P Global sa očakáva, že 55 % firiem z výrobného sektora bude počas nadchádzajúcich 12 mesiacov rásť. Naopak, 9 % výrobcov sa domnieva, že pokles bude pokračovať.

Dôvod širokého optimizmu výrobcov súvisí s hviezdnym oživením trhu, stabilnou infláciou a rastovými plánmi vlády.

Jedným z najväčších dôvodov slabých údajov PMI bol slabý zahraničný dopyt, najmä z USA, EURÓPY, Číny atď. V istom zmysle teda môžeme povedať, že výrobná aktivita Spojeného kráľovstva trpí slabým globálnym dopytom.

Po zvyšok roka budú vo výrobnom sektore Spojeného kráľovstva zohrávať kľúčovú úlohu politické opatrenia Bank of England. Akékoľvek politické opatrenie centrálnej banky ovplyvní výrobné ceny, infláciu a ziskové marže spoločností.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top