Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:25 pm

CBI – Pokles výrobného sektora Spojeného kráľovstva sa v júli spomalil

Septembrový index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve zostáva nezmenený na úrovni 6,7 %

Podľa najnovšieho prieskumu CBI sa pokles výrobných objednávok v Spojenom kráľovstve v júli 2023 spomalil. Pri pohľade do budúcnosti sa očakáva aj spomalenie rastu predajných cien.

Ešte pred mesiacom bolo saldo nových objednávok -15, ktoré sa v júli zlepšilo len na -9. Ak sa pozrieme späť, priemerná hodnota nových objednávok je -13, čo naznačuje, že výrobný sektor vykazuje známky oživenia.

Krátkodobé oživenie vo výrobnom sektore

Celkovo je tento trend veľmi pozitívny a hovorí nám, že do výrobného sektora Spojeného kráľovstva sa vracia optimizmus. V skutočnosti sa štvrťročné údaje prieskumu CBI v súčasnosti nachádzajú na 2-ročnom maxime, čo je dobrým znamením pre HDP Spojeného kráľovstva.

Výsledky prieskumu CBI ďalej potvrdzuje aj pred niekoľkými dňami zverejnený prieskum podnikateľského prostredia spoločnosti S&P Global. Podľa prieskumu S&P Global sa spomalil aj pokles v tomto sektore.

Hlavný ekonóm CBI sa však domnieva, že tento optimizmus je veľmi krátkodobý a pravdepodobne sa obmedzuje na tento štvrťrok. Dodali, že celkový obraz výrobného sektora Spojeného kráľovstva je stále utlmený.

Ďalším dôležitým detailom, ktorý prieskum odhalil, boli výrobné ceny, ktoré sa nenachádzajú na jednej zo svojich najnižších úrovní, naposledy zaznamenanej len vo februári 2021. Podľa CBI je tlak na náklady v krajine akútny.

Pri pohľade do budúcnosti uviedli, že marže sú stláčané, čo je znepokojujúci signál. V kombinácii s vyššími finančnými nákladmi v Spojenom kráľovstve pri všetkých nedávnych zvýšeniach sadzieb dostávajú investičné plány veľký zásah.

Preto sa investičné zámery v poslednom štvrťroku, pokiaľ ide o stroje a zariadenia, už nachádzajú na niekoľkoročnom minime.

Ak sa pozrieme do strednodobého horizontu, rozhodnutie BoE bude zohrávať kľúčovú úlohu pri oživení výrobného sektora Spojeného kráľovstva. Každé ďalšie zvýšenie sadzieb sa bude považovať za zlé pre výrobný sektor, zatiaľ čo zníženie sadzieb prinesie opačné výsledky.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top