CBSL udržiava úrokovú sadzbu na úrovni 9 %, inflácia zostáva vysoká.

CBSL udržiava úrokovú sadzbu na úrovni 9 %, inflácia zostáva vysoká.

Srílanská centrálna banka CBSL ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú. Podľa podrobných údajov je sadzba pre vkladovú úrokovú sadzbu približne 9 %, zatiaľ čo sadzba pre úverovú úrokovú sadzbu je takmer 10 %.

Rozhodnutie CBSL bolo rovnaké ako prognóza skupiny ekonómov. Nová daň, ktorú zaviedla srílanská vláda, vytvorila tlak na rast miery inflácie v krajine.

Krajina sa uprostred toho zároveň snaží vypracovať podrobnosti na získanie ďalších peňazí od MMF. Takže aj to je podstatný faktor, ktorý zabránil CBSL znížiť sadzby.

Cieľová inflácia 5 % od Cbsl

CBSL si stanovila inflačný cieľ na úrovni 5 %, takže v krátkodobom až strednodobom horizonte nemôže pristúpiť k zníženiu sadzieb. Inflačný cieľ zvolila opatrne, keďže sa snaží opäť naštartovať ekonomiku.

Podľa vyhlásenia faktory zo strany ponuky a daní spôsobili, že inflácia je v najbližšom období vyššia. Vo vyhlásení sa tiež dodáva, že zvýšenie inflácie je s najväčšou pravdepodobnosťou krátkodobé.

V roku 2023 centrálna banka Srí Lanky pristúpila k zníženiu sadzieb o 650 bázických bodov, keď sa krajina snažila zotaviť z platobnej neschopnosti & veľkej finančnej krízy.

Len pred týždňom MMF uviedol, že životné podmienky občanov by mali byť priamo naviazané na zlepšenie ich ekonomických podmienok.

V prvých dňoch roku 2024 Srí Lanka zvýšila DPH (daň) z 15 % na historicky najvyššiu úroveň 18 %. Toto rozhodnutie bolo prijaté v rámci programu MMF a jeho cieľom je zlepšiť daňové príjmy.

Zvýšenie DPH o 3 % priamo viedlo k zvýšeniu miery inflácie. V septembri 2022 bola miera inflácie na Srí Lanke približne 70 %, ktorá sa v decembri 2023 posunula nižšie na 4 %.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top