Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:16 pm

Celková inflácia v Thajsku sa v júni zvýšila o 0,23 %

Celková inflácia v Thajsku sa v júni zvýšila o 0,23 %

V júni sa celková inflácia v Thajsku neočakávane zvýšila, ale tempo rastu bolo jedno z najpomalších za posledných 22 mesiacov. Po týchto údajoch ministerstvo obchodu zároveň znížilo prognózu CPI na zvyšok roka 2023.

Celkovo sa CPI v Thajsku v júni v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil o 0,24 %. Ekonómovia zväčša očakávali nárast o 0,1 %, zatiaľ čo skutočná hodnota sa ukázala byť dvojnásobná!

Podľa odborníkov je pomalé tempo rastu celkovej inflácie spôsobené nízkymi cenami energií a potravín v krajine. Tie spoločne pomohli znížiť spotrebiteľské ceny pre širokú verejnosť.

Po tomto čítaní je to už druhý mesiac po sebe, čo sa index CPI v Thajsku udržal v cieľovom pásme 1 – 3 %, ktoré stanovila centrálna banka.

Inflácia v Thajsku zostáva nízka

V porovnaní so zvyškom sveta je inflácia v Thajsku stále veľmi nízka, čo poukazuje na odolnosť thajskej ekonomiky.

Podľa ministerstva sa celkový index spotrebiteľských cien v 3. štvrťroku medziročne zvýši tempom 0,77. Na 4. štvrťrok 2023 stanovilo ministerstvo prognózu na úrovni 0,62 %.

To znamená, že koncoročná inflácia v roku 2023 sa bude pohybovať v rozmedzí 1 % – 2 %, čo spadá pod rozpätie stanovené centrálnou bankou. Predtým thajská centrálna banka predpokladala, že inflácia sa bude pohybovať len v rozmedzí 1,7 – 2,7 %.

Ak sa pozrieme na obdobie od januára do júna 2023, celková inflácia v Thajsku dosiahla 2,39 %. Jadrová miera inflácie v Thajsku sa pritom pohybovala na úrovni približne 1,87 %.

Len pred niekoľkými mesiacmi zaviedla thajská centrálna banka štvrťpercentnú sadzbu, ktorá zvýšila základnú sadzbu na 2 %. Na najbližšom zasadaní v auguste sú šance na ďalšie zvýšenie sadzieb veľmi malé. Inflácia sa totiž už nachádza v pásme, ktoré thajská centrálna banka stanovila, takže nie je dôvod na žiadne úpravy politiky.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top