Ceny americkej ropy a plynu po búrke stúpajú

Ropa Brent sa naďalej obchoduje okolo 80 na pozadí rastúcich zásob v USA

Zimná búrka spôsobuje v USA spúšť, ktorá ovplyvnila aj energetický sektor v celých Spojených štátoch amerických. V dôsledku tejto kalamity sa počas sviatkov zvýšila cena elektriny a vykurovania.

Zimná búrka so sebou priniesla množstvo snehu a teploty pod nulou. Intenzita búrky bola taká silná, že 1,5 milióna podnikov a domácností stratilo prístup k elektrickej energii. Okrem toho museli byť pre poruchy zariadení odstavené aj ropné rafinérie v texaskom regióne. To opäť prispelo k zvýšeniu cien elektrickej energie a tepla v celých USA.

V dôsledku zimnej búrky bola ovplyvnená aj rafinérska kapacita, a to približne o 1,5 milióna barelov denne. Hoci straty vo výrobe trvajú len obmedzený čas, krátkodobo zvýšili ceny palív v USA.

Energetické spoločnosti, ktorých výrobné zariadenia boli postihnuté, sú Marathon Petroleum, TotalEnergies a Motiva Enterprises. Okrem toho bola ovplyvnená aj výroba spoločností Valero Energy, LyondellBasell a Exxon Mobil. Tieto výrobné zariadenia sa zaoberali výrobou leteckého paliva, nafty a benzínu.

V dôsledku toho sa ceny ropy v USA zvýšili o 2,4 % a dosiahli 79,56 USD za barel. Podobne aj západotexaský plyn zaznamenal nárast o 22 % a dotkol sa hodnoty 9 USD. Ak sa pozrieme na texaskú sieť, ceny elektrickej energie sa tiež zvýšili a dotkli sa hodnoty 3700 USD/megawatthodinu.

Zatiaľ sa pracuje na obnovení dodávok energie v rôznych oblastiach Spojených štátov amerických. Podobne aj vysoké ceny energetických produktov sa vrátia do normálu po tom, ako sa dotknuté zariadenia vrátia do normálu. Aj to však odhalilo, aký krehký je energetický sektor v USA.

V ostatných krajinách, ktoré ťažia ropu, nie je nálada na zvyšovanie ťažby ropy, pretože by to znížilo ceny energií. To však vážne zasiahlo do hospodárstva rôznych krajín, ktoré sú závislé od dovozu energie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top