Ceny domov v Spojenom kráľovstve sa v decembri zvýšili o 9 rokov

Veľká Británia plánuje predať rekordný objem štátnych dlhopisov

Podľa najnovších údajov Národného štatistického úradu sa ceny domov v Spojenom kráľovstve (UK) v decembri medziročne zvýšili o 9,8 %. Tento nárast vychádzal z porovnania vykonaného za mesiac december 2021.

Počas novembra sa ceny domov zvýšili približne o 10,6 % r/r. Z tohto pohľadu sa teda zdá, že ceny domov sa počas decembra skutočne znížili.

Nízky dopyt po bývaní v Spojenom kráľovstve

Podľa odborníkov je dôvodom, prečo vidíme zníženie cien domov, nižší dopyt. Okrem toho na trhu s bývaním v Spojenom kráľovstve zohrali významnú úlohu aj vysoké životné náklady, inflácia a vyššie úrokové sadzby.

Spomedzi všetkých regiónov Spojeného kráľovstva bol práve Londýn regiónom, ktorý zaznamenal najslabší medziročný rast cien ryže. V skutočnosti bol nárast cien domov nachádzajúcich sa v Londýne len 6,7 %.

Z toho vyplýva, že ceny domov v Londýne rastú pomalším tempom ako vo zvyšku krajiny. Môže to súvisieť s tým, že do Londýna sa sťahuje málo ľudí. Menší dopyt po domoch totiž znamená, že rast cien bude pomalší!

A podľa nedávneho prieskumu medzi ekonómami sa očakáva, že ceny domov v roku 2023 klesnú o 5 %. Podobne aj analytici pracujúci v spoločnosti Nomura predpovedajú pokles o 15 % niekedy v polovici roka 2024.

Ak by sa však podarilo dostať pod kontrolu úrokové sadzby a infláciu, znamenalo by to ceny domov v Londýne a ostatných regiónoch Spojeného kráľovstva.

Šanca, že sa tak stane v roku 2023, je však veľmi nízka, keďže základná realita je stále rovnaká ako v roku 2022. Máme tu vojnu na Ukrajine, vysoké ceny energií a politiku vysokých úrokových sadzieb zo strany Bank of England. A šanca, že niečo z toho v roku 2023 zmizne, nie je vôbec vysoká!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top