Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:25 pm

Ceny nových domov v Číne zostali v júni na rovnakej úrovni

Ceny zlata klesajú po rallye CPI, slabý čínsky HDP vplýva na meď

V júni sa ceny nových domov v Číne nezmenili, čo predstavuje jeden z najslabších výsledkov v roku 2023. To zároveň zvýšilo tlak na čínske úrady, aby zaviedli nové stimulačné opatrenia na podporu hospodárskeho oživenia.

Rovnaký údaj počas júna prichádza v čase, keď sa rast cien domov v celej krajine spomaľuje. Podľa údajov NBS bol júnový údaj dokonca nižší ako prírastok 0,1 % počas mája. Ak sa pozrieme na čítanie spred roka, tiež nedošlo k žiadnej zmene!

Čínsky sektor nehnuteľností sa naďalej zmenšuje

V Číne sa sektor nehnuteľností podieľa na hospodárskej aktivite takmer 25 %. Je teda vysoko pravdepodobné, že prepad v sektore nehnuteľností ovplyvní aj oživenie čínskeho hospodárstva.

Ak sa pozrieme na realitný sektor, čelí jednému problému za druhým v podobe nesplácania úverov, pozastavených stavebných projektov, marginálneho rastu cien nehnuteľností atď.

S cieľom čeliť týmto problémom miestna, ako aj ústredná vláda Číny od minulého roka vyhlásili rôzne politiky. Zdá sa však, že na podporu stavebného sektora sú potrebné ďalšie stimulačné opatrenia a uvoľnenejšia politika.

Vláda už ohlásila finančnú podporu pre developerov a dokonca ponúkla stimuly pre kupujúcich domov. Hospodárske vyhliadky však zostávajú slabé, čo tiež znížilo dôveru v realitný sektor.

Okrem toho tlak na čínsku ekonomiku vyvíja aj klesajúci vývoz, čo ešte viac posilňuje potrebu stimulačných opatrení.

Z väčšej časti sa ďalší stimulačný balíček čínskej vládnucej strany veľmi očakáva v júli 2023. Podľa odborníkov tento krok udá tón tomu, čo možno očakávať v 2. polroku 2023.

Podľa jedného z analytikov čínsky trh s nehnuteľnosťami naliehavo potrebuje podporu dôvery v podobe nejakej zásadnej politickej zmeny. V súčasnosti na riešenie problémov tohto sektora nestačia politiky malého rozsahu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top