Ceny ropy klesli na nové mesačné minimá pre problémy s dopytom

Podľa spoločnosti Bofa zostanú ceny ropy volatilné

Pokles cien ropy pokračoval aj počas stredajšej seansy a dosiahol už 3-mesačné minimá. Dôvodom oslabenia ropy sú obavy z klesajúceho dopytu zo strany Číny a USA.

Vzhľadom na to, že USA a Čína patria medzi najvýznamnejšie svetové ekonomiky, má pokles ropy v dôsledku problémov s dopytom zmysel.

Futures na ropu klesli o -0,8 %

Futures na americkú ropu sa obchodovali s poklesom o -0,8 % v blízkosti úrovne 76,72 USD. Okrem toho sa futures na ropu Brent obchodovali v blízkosti 80,99 USD s poklesom rovnako o -0,8 %. Oba tieto referenčné kontrakty sa obchodovali na úrovniach, ktoré boli zaznamenané len počas júla 2023.

Zatiaľ čo ceny ropy naďalej klesajú, v USA sa zaznamenáva nárast zásob ropy. Podľa oficiálnych údajov bol len za posledný týždeň zaznamenaný nárast o 12 mil. barelov. Naopak, v rovnakom období došlo k zníženiu zásob o 300 mil.

Zjednodušene povedané, dopyt po rope v USA klesá, čo vedie k tvorbe zásob. Keď to spojíme so zimnou sezónou, znamená to, že obyvatelia USA budú cestovať ešte menej. To je teda ďalší dôvod, ktorý podporuje nižšie ceny ropy.

Podobný scenár naznačujú aj údaje API, no na ich oficiálne oznámenie, ktoré sa odkladá o niekoľko dní, si budeme musieť ešte počkať.

Problémy s dopytom sa ešte viac prehĺbili teraz, keď údaje prichádzajúce z Číny tiež poukazujú na hospodársku slabosť. Keďže Čína patrí medzi najväčších dovozcov ropy na svete, znamená to zlé správy aj pre ropu.

V októbri sa čínsky vývoz znížil oveľa viac, ako sa predpokladalo. Okrem toho je aj obchodný prebytok Číny na jednej z najnižších úrovní za takmer 1,5 roka.

Podľa ING v najbližšom období pravdepodobne dôjde k hromadeniu zásob ropy v USA a ďalších krajinách.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top