Aktualizované 3 marca, 2023 o 09:34 am

Ceny ropy o 1 % vyššie po nádeji na oživenie v Číne

Čínske zahraničné rezervy dosiahli v marci 3 bilióny

Počas stredajšej seansy sa ceny ropy zvýšili a dosiahli najvyššiu úroveň od začiatku decembra. Zatiaľ existuje nádej, že čínska ekonomika bude po zrušení obmedzení COVID-19 smerovať k úplnému oživeniu.

Vzhľadom na to, že Čína patrí medzi najväčších dovozcov ropy na svete, je len prirodzené, že ropa vďaka týmto pozitívnym správam získava na sile.

V dôsledku týchto pozitívnych správ si futures na ropu Brent polepšili o 1,41 % (1,21 USD) a dosiahli cenu 87,13 USD/barel. Podobne aj futures na ropu WTI si polepšili o 1,7 % (1,36 USD) a dotkli sa úrovne 81,54 USD/barel. Oba tieto referenčné indexy sa nachádzajú na najvyšších úrovniach od začiatku decembra 2022.

Očakávaný rast Číny na úrovni 4,9 %

V roku 2022 sa hospodársky rast Číny výrazne spomalil a dosiahol len 3 %. Úradníci však očakávali cieľový rast na úrovni 5,5 %. To viedlo analytikov k tomu, že čínske hospodárske výsledky v roku 2022 označili za jedny z najhorších od roku 1976!

Teraz, keď Čína pomaly ruší svoju prísnu politiku COVID, však údaje naznačujú opäť silný rast čínskeho hospodárstva. Podľa prieskumu medzi analytikmi existuje vysoká pravdepodobnosť, že rast HDP Číny v roku 2023 dosiahne 4,9 %.

Vzhľadom na silné oživenie čínskej ekonomiky začali ceny ropy opäť rásť. Nedávno aj Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) jasne uviedla, že obmedzenie cien ruskej ropy zníži ponuku ropy na celom svete.

Podobne aj OPEC očakáva, že čínsky dopyt po rope sa zvýši o 510 000 BPD. Je to prvýkrát, čo sme po prísnych opatreniach COVID zaznamenali zvýšenie spotreby ropy v Číne.

Podľa Stephena Brennocka (analytika spoločnosti PVM) bude Čína v nasledujúcich mesiacoch zohrávať na trhu s ropou významnú úlohu.

A v neposlednom rade sa očakáva, že v najbližších týždňoch dôjde aj k zníženiu zásob ropy v USA. Takže aj tento vývoj dodáva cenám ropy podporu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top