Ceny výrobcov v Nemecku v októbri klesli o 11 %

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Podľa údajov spolkovej štatistiky (Nemecko) bol zaznamenaný pokles cien výrobcov z Nemecka. Ide o pokračovanie negatívneho trendu, ktorý sa začal ešte v septembri 2023.

Celkovo došlo k 11 % medziročnému poklesu cien výrobcov, čo bolo zväčša v súlade s trhovými prognózami.

Ceny energií klesli o 27,9 %

Za osobitnú pozornosť stojí skutočnosť, že ceny energií sa na medziročnej báze tiež znížili o 27,9 %. Pri pohľade do minulosti je zrejmé, že pokles v takomto rozsahu nebol bežný.

Preto je aj nedávny pokles cien energií jedným z hlavných dôvodov poklesu cien výrobcov. A ak vylúčime ceny energií, konečný údaj o cenách výrobcov vykazuje v porovnaní s októbrom 2022 skok o 0,2 %.

V porovnaní so septembrovým čítaním cien výrobcov bol pokles 0,1 %, čo tiež svedčí o klesajúcom trende.

Okrem toho sa znížil aj údaj o inflácii v Nemecku, a to na 3,80 % z predchádzajúcej hodnoty 4,50 %. Hoci sú údaje o cenách výrobcov a údaje o inflácii oddelené, vykazujú vzájomnú súvislosť. Ak teda povieme, že pokles cien výrobcov sa začne prejavovať aj v údajoch o inflácii, nebude to vôbec zlé.

Na záver možno konštatovať, že nedávne hospodárske údaje prichádzajúce z Nemecka sú sľubné a ukazujú, že menová politika začala prejavovať svoje účinky na ekonomiku. Do konca roka 2023 zostávajú už len dva mesiace, preto by bolo zaujímavé sledovať, ako sa skončí tento rok z hľadiska inflácie, úrokových sadzieb a cien výrobcov.

V Nemecku je teraz v plnom prúde zimná sezóna, ktorá pravdepodobne zvýši aj spotrebu energií. Pri náhlom zvýšení dopytu existuje šanca, že by sa mohli zvýšiť aj ceny energií. V takom prípade môžu ceny výrobcov v novembri a decembri zaznamenať náhly skok.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top