Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:30 pm

Ceny zemného plynu v tomto roku klesli o 40 %

Zemný plyn sa obchoduje na úrovni takmer 3,20 USD po tvrdeniach o nezamestnanosti v USA

S blížiacim sa polrokom klesli ceny zemného plynu takmer o 40 %. Futures na zemný plyn však dokázali uzavrieť jeden zo svojich najlepších mesiacov v roku 2023. To zvýšilo optimizmus obchodníkov so zemným plynom, že letná sezóna povedie k zvýšeniu dopytu.

Tak ako si zimná sezóna vyžaduje vykurovanie, aj letná sezóna si vyžaduje chladenie domov, ktoré si vyžaduje elektrickú energiu. A jedným z palív, ktoré sa používajú na výrobu elektriny, je zemný plyn, čo zlepšilo náladu týkajúcu sa tohto paliva.

Futures na zemný plyn vzrástli o 2,5 %

Futures kontrakt na zemný plyn na august si pripísal 3,6 %, čo predstavuje približne 9,7 centu, a ustálil sa na cene 2,7980 USD/mmBtu.

Podobne aj futures na zemný plyn len tento týždeň vzrástli o 2,5 %. Ak sa pozrieme na mesačnú bázu, ide o zisk približne 24 % a za štvrťrok približne 26 %. Ak sa pozrieme na futures na zemný plyn na ročnej báze, je to pokles o 37 %, čo je širší obraz.

Všetky tieto rôzne časové rámce spolu vytvárajú zaujímavý obraz zemného plynu… Z dlhodobého hľadiska zemný plyn klesá, ale z krátkodobého a strednodobého hľadiska rastie.

Zatiaľ sa všetky stávky teraz týkajú letného počasia, ale teplota ešte stále nie je na svojom vrchole. Dopyt po chladení v USA však každým dňom rastie, najmä v štáte Texas.

Údaje týkajúce sa dopytu po klimatizácii sú 65 CDD (cooling degree days), čo je takmer blízko hodnoty 70 CDD, ktorá sa bežne považuje za normálnu.

CDD sú mierou, ktorá sa používa na určenie potreby chladenia v domácnostiach a podnikoch. Teraz, keď CDD dosiahli hodnotu 65, chýba už len ďalších 5 bodov na dosiahnutie priemernej hodnoty 70.

Pri pohľade do budúcnosti je pravdepodobné, že mesiace júl, august a september povedú k zvýšeniu dopytu po chladení, čo následne podporí ceny zemného plynu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top