Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:21 pm
Ceny zlata klesajú po rallye CPI, slabý čínsky HDP vplýva na meď
V pondelok boli ceny zlata odmietnuté zo svojich jednomesačných maxím v rámci trendu vyberania ziskov medzi trendmi. Ak sa pozrieme na cenovú akciu, zdá sa, že zlato sa v posledných dvoch týždňoch nachádza v býčom trende. Zdá sa teda, že v hre je momentálne dominantný trend vyberania ziskov po rallye CPI.
Podobne aj ceny medi sa v dôsledku slabých hospodárskych údajov prichádzajúcich z Číny zmenili na medvedie. Najnovšie údaje ukázali slabosť čínskej ekonomiky, ktorá zrejme pretrváva aj napriek všetkým stimulačným opatreniam.
Dolár zostáva slabý
V posledných dvoch týždňoch bol americký dolár po slabých údajoch o inflácii na chrbte, čo pomáha kovom, ako sú zlato a meď. V skutočnosti sa americký dolár v poslednom čase pohybuje na svojich 15-mesačných minimách, čo nám napovedá, že koniec prísnej menovej politiky je už za rohom.
Americká ekonomika však vykazuje známky odolnosti, čo obmedzuje zisky cien zlata. To však stále nestačilo na to, aby sa žltý kov dostal na svoje niekoľkotýždňové maximá.
Po dotyku cenovej úrovne 1960 USD sa ceny zlata zrejme zastavili, čo nám napovedá, že obchodníci teraz hľadajú nové impulzy.
Ak sa pozrieme na ceny medi, tá po tom, ako v posledných týždňoch získavala pôdu pod nohami, práve teraz prechádza obratom. Nedávne údaje z Číny ukázali, že HDP Číny sa v druhom štvrťroku spomalil, čo negatívne ovplyvnilo ceny medi. Čína je totiž jedným z najväčších dovozcov medi a pomalý HDP znamená menší dopyt po medenom kove.
V uplynulom týždni futures na meď získali 4 % nahor, aby nedávno stratili 0,7 %, čím sa obchodovacia cena kovu dostala na 3,9068 USD za libru.
Podľa odborníkov HDP Číny za 2. štvrťrok vykázal v porovnaní s HDP Číny za 1. štvrťrok len malý nárast. Pri pohľade do budúcnosti bude tento trend pravdepodobne pokračovať, pokiaľ Čína nezavedie masívny stimulačný balíček.