Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:40 pm

Čína plánuje 40-miliardový fond na pomoc čipovému priemyslu

Pmi v službách Číny za december dosiahol 52,9

Médiá informujú, že Čína plánuje založiť investičný fond v hodnote 40 miliárd USD, ktorý bude použitý na pomoc sektoru polovodičov. To umožní čínskemu čipovému priemyslu dobehnúť svojich konkurentov, najmä z USA.

Ak sa pozrieme späť, samotná veľkosť tohto fondu z neho robí jeden z troch najväčších fondov, ktoré Čína spustila pre čipový priemysel. Celkovo doň krajina plánuje naliať 41 miliárd dolárov alebo 300 miliárd jüanov, čím bude väčší ako fondy z rokov 2014 a 2019.

Za posledných 10 rokov vláda získala približne 200 miliárd jüanov a 138,7 miliardy jüanov, čo znamená, že nedávny investičný fond je v úplne inom meradle.

Sebestačnosť Číny vo výrobe čipov

Jednou z hlavných oblastí, do ktorej pôjdu investície, sú zariadenia na výrobu čipov. Zjednodušene povedané, zariadenia, ktoré sa používajú na výrobu čipov, dostanú väčšinu investičného fondu.

Je to už dávno, čo čínsky prezident zdôraznil potrebu, aby sa krajina stala sebestačnou vo výrobe čipov (polovodičov). Po nedávnych sankciách Západu na vývoz polovodičov do Číny sa táto potreba veľmi zvýšila.

Pred niekoľkými mesiacmi USA zaviedli sériu sankcií v snahe zabrániť Číne v prístupe k zariadeniam na výrobu čipov. Podobné kroky podnikli aj ďalšie krajiny, ako napríklad Holandsko a Japonsko.

Podľa jedného z ďalších zdrojov plánuje čínske ministerstvo financií vynaložiť takmer 60 miliárd jüanov. Pokiaľ ide o to, odkiaľ pochádza zvyšok finančných prostriedkov, nebolo to bezprostredne jasné.

Zatiaľ nie je jasné, či krajina plánuje použiť tieto prostriedky na nákup zariadení na výrobu čipov z iných krajín, alebo ich použije na proces výskumu a vývoja, aby sa stala v tomto rezorte sebestačnou. Z tohto kroku však jasne vyplýva, že Čína to s prevzatím vedúcej pozície v pretekoch o čipy myslí naozaj vážne.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top