Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:09 pm

Čínska centrálna banka oznámila prekvapivé zníženie sadzieb na podporu slabnúceho hospodárstva

Pmi v službách Číny za december dosiahol 52,9

Čínska centrálna banka (PBoC) zaviedla ďalšie zníženie sadzieb v snahe podporiť slabnúce hospodárstvo. Celkovo ide o druhé zníženie sadzieb za posledné tri mesiace a hovorí o tom, že čínske orgány zvyšujú svoje úsilie o podporu rastu ekonomiky.

Po nedávnom kroku si PBoC otvorila dvere aj k tomu, aby v najbližších dňoch znížila aj základnú úrokovú sadzbu LPR (lending benchmark loan prime rate).

Čínska ekonomika čelí viacerým problémom, ako sú deflácia, pomalý rast úverov a spomalenie na trhu s nehnuteľnosťami. Rastie totiž aj riziko zlyhania v sektore bývania, čo by mohlo v konečnom dôsledku zhoršiť dôveru finančného trhu.

Čínske hospodárstvo čelí vážnym protivetrom

Podľa ekonóma Commerzbank všetky tieto faktory zdôrazňujú, prečo tvorcovia politiky postupujú tak rýchlo. Ak tak neurobia, dôvera podnikov a spotrebiteľov sa prudko zhorší.

Celkovo PBOS znížila sadzbu z 2,65 % na iba 2,50 %, čo predstavuje zníženie o 15 bázických bodov. Zníženie sa týkalo MLF v hodnote 401 miliárd jüanov, čo sa približne rovná 55,25 miliardy USD.

PBOC tiež vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že je nevyhnutné mať dostatok likvidity v bankovom systéme a ako im to môže pomôcť dosiahnuť hotovostná injekcia.

Zníženie sadzieb zo strany PBoC bolo pre väčšinu účastníkov trhu prekvapením. Teraz, keď PBoC oznámila zníženie sadzieb, sa odborníci domnievajú, že juan (CNY) sa znehodnotí a dotkne sa úrovne 7,3.

Prostredníctvom asymetrického zníženia sa zavedú najmä strednodobé úverové podmienky, ktoré zároveň pripravia pôdu aj pre zníženie LPR.

Nedávny krok PBoC nemožno považovať za jednorazovú udalosť, keďže čínska ekonomika čelí vážnym problémom. Preto by bolo rozumné povedať, že do konca roka 2023 budeme svedkami ďalších peňažných injekcií a znižovania sadzieb.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top