Čínska inflácia Ppi a Cpi sa v marci znížila

Čínsky jüan klesol pod 7 bodov, keďže hospodárske oživenie sa zastavilo

V marci zostala spotrebiteľská inflácia v Číne slabšia, než očakával trh. Podobne sa v rovnakom období znížil aj index PPI (inflácia cien výrobcov).

Oba tieto indexy hovoria o tom, že v Číne v súčasnosti prebieha hospodárske oživenie po COVID. Tempo tohto hospodárskeho oživenia však vykazuje známky straty tempa, čo je pre Čínu znepokojujúce znamenie!

Čína: Index spotrebiteľských cien sa v marci zvýšil o 0,7 %.

Čínsky index spotrebiteľských cien sa počas marca zvýšil o 0,7 %, čo bolo pomalšie, než sa predpokladalo na úrovni 1 %. Okrem toho minulomesačná hodnota CPI bola tiež 1 %, čo nám napovedá, že tento index počas marca klesol.

A ak sa pozrieme na mesačnú bázu, inflácia CPI v Číne sa počas marca v porovnaní s februárom znížila o 0,3 %.

Tento údaj CPI je znakom toho, že spotrebiteľské výdavky v Číne sú stále slabé a nepodarilo sa im dosiahnuť oživenie po skončení COVID. Dochádza k tomu v čase, keď čínska vláda prijíma opatrenia na zvýšenie spotrebiteľských výdavkov.

Jednou z hlavných hybných síl čínskeho hospodárstva sú spotrebiteľské výdavky. Zdá sa však, že roky blokovania COVID spôsobili spotrebiteľským výdavkom v krajine veľkú ranu.

Podobne aj slabé čítanie PPI naznačuje, že výrobná aktivita stráca dynamiku. Počas marca sa inflácia PPI znížila o 2,5 %, čo bolo v súlade s očakávaniami.

Čítanie PPi naznačuje, že výrobná aktivita v Číne sa snaží expandovať. V skutočnosti čítanie v súčasnosti poukazuje na možný pokles, čo nie je pre čínsku ekonomiku dobrá správa.

Okrem toho je slabý aj zahraničný dopyt, čo má vplyv na čínske továrne. Ak sa pozrieme na celý svet, hospodárske podmienky nie sú vôbec ideálne, čo ovplyvňuje aj krajinu orientovanú na vývoz, akou je Čína.

Hoci sa čínsky vývoz počas marca zmenšil, po mesiacoch poklesu došlo k nárastu dovozu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top