Čínsky jüan klesol pod 7 bodov, keďže hospodárske oživenie sa zastavilo

Čínsky jüan klesol pod 7 bodov, keďže hospodárske oživenie sa zastavilo

Čínsky offshore jüan v stredu stratil dynamiku a klesol pod úroveň 7,00. Stalo sa tak v čase, keď hospodárske údaje z Číny vyvolávajú vážne pochybnosti o oživení hospodárstva v tomto roku.

Celkovo zámorský jüan stratil 0,1 % svojej hodnoty a naposledy sa obchodoval v blízkosti úrovne 7,0030. Je to prvýkrát od začiatku roka 2023, čo sa zámorský jüan prepadol tak nízko.

A ak sa pozrieme na spotový pár USD/juan, ten stratil 0,2 % a naposledy sa obchodoval na úrovni 6,9895. Podľa odborníkov boli takéto nízke úrovne naposledy zaznamenané len v decembri 2022.

7 je pre jüan dôležitá úroveň

Úroveň 7,00 je z väčšej časti arbitrárna, no zdá sa, že čínske úrady jej venujú veľkú pozornosť. Preto vždy, keď sa čínsky jüan pokúsil túto hranicu prekročiť, čínske úrady zaviedli ekonomické opatrenia.

Ak by sme teda povedali, že prelomenie tejto úrovne je znakom slabosti čínskej meny & jej ekonomiky, potom by to nebolo vôbec zlé.

V poslednom čase prichádzajú z Číny slabšie hospodárske údaje, než sa očakávalo, čo sa údajne podpisuje aj na jüane. Na začiatok treba uviesť, že údaje o priemyselnej výrobe a dokonca aj o maloobchodných tržbách z Číny odhaľujú pomalšie oživenie hospodárstva, než sa očakávalo.

Ďalšia dôležitá udalosť prišla z Čínskej ľudovej banky, ktorá stanovila kurz dolára k jüanu na slabšej úrovni.

A keď toto všetko skombinujeme s dezinfláciou v Číne, zvýši sa šanca na zníženie sadzieb zo strany PBOC. Koniec koncov, je to jediný reálny spôsob, ako podporiť hospodársky rast v krajine.

Po sérii znížení sadzieb zo strany PBOC v minulom roku je na rekordne nízkej úrovni aj hlavná úroková sadzba úverov v Číne. V tom čase sa čínsky jüan tiež prepadol pod úroveň 7,00.

Pri pohľade do budúcnosti sa zdá, že čínsky jüan čaká ďalšie oslabenie, pokiaľ PBOC nezavedie nejaké mimoriadne opatrenia.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top