Člen ECB naznačil zastavenie zvyšovania sadzieb v súvislosti s ochladzujúcou sa infláciou

Člen ECB naznačil zastavenie zvyšovania sadzieb v súvislosti s ochladzujúcou sa infláciou

Podľa Francoisa Villeroya de Galhau (člena ECB a prezidenta Bank of France) sa menová politika ECB javí ako účinná. Dodal, že dôkazom toho môže byť ochladzovanie inflácie.

Člen ECB zároveň dodal, že teraz, keď inflácia v eurozóne vykazuje známky poklesu, to odôvodňuje potrebu zastaviť zvyšovanie sadzieb. Vzhľadom na súčasný stav ekonomík vo svete majú tieto pripomienky členov ECB mimoriadny význam.

ECB zaujme vyčkávací prístup

Villeroy z ECB uviedol, že Európska centrálna banka bude pravdepodobne trpezlivá, pokiaľ ide o zvyšovanie alebo dokonca znižovanie sadzieb. Preto je pravdepodobnosť ponechania úrokovej sadzby bez akejkoľvek zmeny veľmi vysoká.

Pokiaľ ide o dôvody, prečo bude ECB sadzby držať, uviedol, že bude trvať určitý čas, kým sa úrokové sadzby rozšíria v ekonomike EÚ.

Spresnil, že proces merania sadzby nie je vôbec presný. Preto je normálne odôvodňovať potrebu podozrenia, ako aj interpretácie zo strany predstaviteľov ECB.

Medzitým ďalší člen ECB zdôraznil, že ekonomika EÚ v poslednom období prechádza stagfláciou.

Preto sa mnohí odborníci domnievajú, že k prípadnému zníženiu sadzieb dôjde až vtedy, keď inflácia dosiahne 2 % alebo menej. Inde sú trhy práce krajín EÚ veľmi odolné, čo tiež dáva ECB väčší priestor.

Komentáre členov ECB nemali na býkov na páre EUR/USD vôbec žiadny vplyv. Preto EUR/USD v piatok naďalej posilňoval a naposledy sa pohyboval v blízkosti úrovne 1,0865.

Budúci týždeň sa pozornosť trhu presunie na nadchádzajúce hospodárske údaje z EÚ a USA, ktoré určia ďalší vývoj EUR/USD.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top