Čo je akciový trh Nasdaq

Čo je akciový trh Nasdaq

Burza Nasdaq, známa ako Nasdaq, je druhou najväčšou burzou na svete pre investorov, ktorí chcú nakupovať a predávať akcie. Národná asociácia obchodníkov s cennými papiermi (National Association of Securities Dealers Automated Quotations), alebo NASDAQ, je burza, pod ktorou sa Nasdaq pôvodne nazývala. Začala fungovať 8. februára 1971 a ponúkala investorom automatizované údaje o cenách akcií, ktoré mohli využívať pri obchodovaní s akciami na iných burzách.

V určitom okamihu sa Nasdaq stal prvým elektronickým trhom s akciami na svete a prevzal obchodovanie s mnohými akciami, ktoré sa predtým obchodovali mimo autorizovaných búrz. Na to, aby mohli spoločnosti kótovať svoje akcie na burze Nasdaq, musia spĺňať prísne kótovacie štandardy. Nasdaq sa stal najväčšou burzou na svete, ktorá využíva výlučne elektronické obchodovanie.

Na burze Nasdaq kótovalo svoje akcie viac ako 3 000 firiem vrátane mnohých najväčších korporácií na svete. Mnohé z najlepších technologických firiem na svete, ako aj firmy z iných špičkových oblastí, ako sú biotechnológie, prilákala burza čiastočne vďaka podpore technických inovácií v obchodnej platforme Nasdaq.

Burza Nasdaq bola vytvorená s cieľom ponúknuť elektronickú alternatívu k súčasnému usporiadaniu búrz, ktoré zahŕňalo živých obchodníkov na obchodnej ploche, ktorí zhromažďovali a vykonávali príkazy na nákup a predaj akcií. Investori však pôvodne nemohli na burze Nasdaq aktívne obchodovať so žiadnymi akciami. Namiesto toho poskytovala najaktuálnejšie ceny pre obchody s akciami uskutočnené inde pomocou automatizovaného mechanizmu zhromažďovania informácií.

Potom Nasdaq rozšíril svoje aktivity v oblasti obchodovania s akciami o akcie, s ktorými sa neobchodovalo na newyorskej burze cenných papierov ani na iných etablovaných burzách. Nasdaq sa začal zameriavať na tieto akcie, niekedy známe ako mimoburzové akcie, a niektorí investori teraz nazývajú Nasdaq mimoburzovým trhom.

Burza Nasdaq s rozvojom technológií vyvinula automatizované obchodné systémy, ktoré nielenže porovnávajú príkazy kupujúcich a predávajúcich, ale ponúkajú aj súhrnné štatistiky a výkazy potrebné pre všetky burzy cenných papierov. Keď sa objavil internet, Nasdaq bol prvou burzou s internetovou stránkou a prvou burzou, ktorá umožnila obchodovanie online. Burza Nasdaq si osvojila aj cloud computing, pričom údaje a potrebné regulačné dokumenty uchováva s využitím cloudových technológií.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top