Čo sa stane s akciami Amazonu, keď Jeff Bezos odíde

Čo sa stane s akciami Amazonu, keď Jeff Bezos odíde

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Amazon (AMZN -3,62 %) Jeff Bezos je nepochybne najvýznamnejšou firemnou osobnosťou svojej doby. Bezos má za sebou históriu vynálezov, ktorá nemá v IT priemysle obdobu, a je mu pripisovaná zásluha za to, že sa Amazon zmenil z nevýrazného startupu predávajúceho knihy na celosvetovú technologickú veľmoc s vedúcim postavením v oblasti elektronického obchodu a cloud computingu.

V správe o výsledkoch za štvrtý štvrťrok, ktorú firma zverejnila v utorok po zvonení, šokujúco odhalila Bezosov blížiaci sa prechod z pozície výkonného riaditeľa na pozíciu výkonného predsedu. Bezos, ktorý má 57 rokov, je ešte ďaleko od odchodu do dôchodku a nič nenasvedčovalo tomu, že odstúpi z funkcie generálneho riaditeľa.

Spôsob, akým investori reagovali na toto oznámenie, však možno prekvapil viac ľudí ako jeho rozhodnutie odísť. Akcie Amazonu sa v popoludňajšej seanse skutočne obchodovali vyššie, a to o 0,3 %. Zvyčajne, keď odchádza vysoko cenený výkonný riaditeľ, cena klesá, najmä ak je to prekvapenie. Oznámenie Bezosa však nepochybne zatieni akýkoľvek súbor štvrťročných čísel, aj keď štvrťročná správa výrazne prekonala zisk.

Bezos už skôr opísal, ako dospel k rozhodnutiu vytvoriť spoločnosť Amazon v rámci metódy, ktorú nazýva Regret Minimization Framework. Aj keby Amazon zlyhal, vedel, že vo veku 80 rokov nebude ľutovať svoje rozhodnutie; napriek tomu by ľutoval, že sa o to nepokúsil.

Jedna z najhodnotnejších korporácií na svete, Amazon, práve ukončila rok s príjmami okolo 400 miliárd dolárov a je oveľa výnosnejšia, než by ktokoľvek predpovedal ešte pred niekoľkými rokmi.

Jeho odchod je zatiaľ najväčšou skúškou kultúry, ktorú v Amazone vytvoril, aj keď firmu opúšťa vo výbornej forme. Digitálny gigant ťaží zo širokej škály konkurenčných výhod vrátane programu odmien Prime a svojej hviezdnej povesti v oblasti služieb zákazníkom, ktoré by mali v nasledujúcich rokoch podporiť rozvoj spoločnosti.

Amazon však musí bojovať s neustále sa vyvíjajúcimi súpermi, pretože internetový sektor sa rýchlo prispôsobuje. V súčasnosti nie je veľa dôvodov na obavy o akcie, ale sledujte Jassyho správanie a jeho prvé rozhodnutia po tom, ako sa v lete stane vedúcim pracovníkom. Bezosove záznamy nepochybne nastavujú latku vysoko, a to aj napriek tomu, že je dobre pripravený.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top