Commerzbank naznačuje silnejšiu britskú libru, keďže BoE váha so znížením sadzieb

Commerzbank naznačuje silnejšiu britskú libru, keďže BoE váha so znížením sadzieb

Podľa Commerzbank sú vyhliadky libry šterlingov (GBP) priamo spojené s tým, ako sa Bank of England (BoE) postaví k otázke znižovania sadzieb.

BoE prešla od jastrabej politiky k neutrálnej, keďže stále sleduje nadchádzajúce hospodárske údaje. Hoci inflácia klesla z historických maxím, stále predstavuje pre britskú centrálnu banku dostatočne veľký problém.

Inflácia stále zostáva hlavnou témou

BoE preto spresnila, že akékoľvek zníženie sadzieb príde až vtedy, keď si bude stopercentne istá, že inflácia je pod kontrolou.

Ak je teda znižovanie sadzieb ešte ďaleko, znamená to len jeden výsledok… Silnejšia GBP je presne to, čo vo svojej najnovšej prognóze uvádza Commerzbank.

Commerzbank tvrdí, že podmienky potrebné na zníženie sadzieb stále existujú. V dôsledku toho môžu trhy na zníženie sadzieb na najbližších niekoľko zasadnutí zabudnúť, čo znamená, že silnejšia GBP je veľmi pravdepodobná.

Nedávno musel dokonca guvernér BoE vysvetľovať, prečo napriek spomaleniu inflácie nesmerujú k zníženiu sadzieb.

Všeobecne prevláda názor, že vyššia úroková sadzba by mohla byť lepšia pre britské firmy a dokonca aj pre verejnosť. BoE však odpovedala, že vyššia inflácia škodí aj verejnosti & a je väčšou hrozbou ako úrokové sadzby.

V súčasnosti sa inflácia v Spojenom kráľovstve pohybuje blízko 4 %, pričom cieľ BoE je 2 %. To znamená, že inflácia musí klesnúť o ďalšie 2 %, kým dosiahne dlhodobý cieľ britskej centrálnej banky.

V tejto situácii sa analytici Commerzbank domnievajú, že GBP zostane silná, ak BoE dokáže udržať svoj súčasný postoj k znižovaniu sadzieb.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top