Danske Bank predpovedá, že výnosy 10-ročných dlhopisov dosiahnu v nasledujúcich 12 mesiacoch 3,7 %

Danske Bank predpovedá, že výnosy 10-ročných dlhopisov dosiahnu v nasledujúcich 12 mesiacoch 3,7 %

Danske Bank je známym menom v sektore investičného bankovníctva, ktoré vydáva prognózy pre rôzne aktíva. Tentoraz Danske Bank vydala prognózu výnosov 10-ročných dlhopisov z USA – jasne uviedla, že výnosy nemôžu zostať na vyšších úrovniach dlhší čas.

V posledných týždňoch prechádzajú dlhopisové trhy veľkou predajnou dynamikou, čo je pre výnosy štátnych dlhopisov pozitívne. Nebude to však trvať dlho, pretože rast výnosov dlhodobých dlhopisov je znakom zvyšovania prémie.

Očakávania týkajúce sa sadzby, ktorá je rizikovo neutrálna, sú zároveň pomerne stabilné, čo dodáva celej ságe ďalší rozmer.

Tlak na pokles výnosov dlhopisov

Finančné podmienky zatiaľ naznačujú potenciálne sprísnenie, čo znamená, že budú existovať aj rastové riziká pre ekonomiku. Všetky tieto faktory zároveň favorizujú pohyb výnosov dlhodobých dlhopisov smerom nadol.

Danske Bank zároveň dodala, že so vstupom do zimných mesiacov sa ochladí aj spotreba v USA. Okrem toho bude klesať aj inflácia, keďže Fed nemá náladu znižovať sadzby.

Počas štvrtého štvrťroka 2023 bude dynamika ponuky a dopytu naďalej nepriaznivá, čo je tiež nepríjemný faktor pre americkú ekonomiku. Zlepšenie dopytu však bude zároveň znamenať, že výnosy dlhodobých dlhopisov pôjdu tiež nadol.

Preto je prognóza na najbližších 12M (12 mesiacov) stanovená na úrovni 3,70 %. Danske Bank zároveň dodala, že napriek tlaku na pokles existuje aj šanca na rastové riziko.

V súčasnosti je výnos 10Y dlhopisu na úrovni 4,74 %, zatiaľ čo prognóza ho počas nasledujúcich 12M stanovuje na 3,70 %. Zjednodušene povedané, najpriaznivejšou cestou pre výnosy dlhopisov je pokles.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top