Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:34 pm

DAX získava 1,26 % po rally na nemeckých akciách

DAX získava 1,26 % po rally na nemeckých akciách

Na konci piatkovej obchodnej seansy bola väčšina nemeckých akcií v pozitívnom stave, čo posunulo vyššie aj index DAX. K najväčším ziskom prispeli finančné, technologické, spotrebiteľské sektory a sektory služieb!

Index DAX si v piatok pripísal 1,26 %, zatiaľ čo MDAX vzrástol o 1,53 %. Podobne aj index TecDAX, ktorý zastupuje len technologické spoločnosti indexu DAX, vzrástol o 1,86 %.

Technologický sektor podporil index DAX
Celkovo sa v piatok najviac darilo spoločnosti Sartorious (SATG_p), keďže si pripísala 4,41 %. Na druhej strane, spoločnosť Infineon Technologies si tiež pripísala 3,14 % (1,15 bodu), spolu so spoločnosťou Siemens Energy AG, ktorá získala 3,06 %.

Naopak, spoločnosť RWE AG si pripísala len 0,13 %, čo predstavuje približne 0,05 bodu. Podobne aj Deutsche Telekom AG si pripísal 0,23 % k hodnote svojich akcií, zatiaľ čo Bayer AG vzrástol o 0,34 %.

V rámci indexu MDAX sa najviac darilo spoločnostiam Kion Group AG, SMA Solar Technology AG a Jungheinrich AG. Akcie spoločnosti Kioin Group AG poskočili o 6,78 %, zatiaľ čo spoločnosť SMA Solar Technology si pripísala 5,57 %. Podobne aj spoločnosť Jungheinrich AG vzrástla o 4,94 % a uzavrela na úrovni takmer 33,54.

To však neznamená, že všetky nemecké akcie v piatok vzrástli! Najvýraznejšie sa prejavila spoločnosť Prosiebensat 1 Media, ktorá stratila 1,57 % hodnoty svojich akcií a uzavrela na úrovni 8,54. Ďalšia akcia s názvom Fraport AG tiež stratila približne 1,57 % svojej hodnoty a uzavrela v blízkosti 48,86.

SMA Solar Technology si pripísala 5,57 %

Celkovo najvýkonnejšou akciou zostala spoločnosť SMA Solar Technology AG, ktorá si pripísala 5,57 %, nasledovaná spoločnosťou Sartorius AG, ktorá vzrástla o 4,41 %. Spoločnosť, ktorá si zabezpečila tretie miesto, bola Nagarro SE, keďže vzrástla o 3,77 %.

Keď však porovnáme počet rastúcich a klesajúcich akcií, tých, ktoré získali plus, bolo viac! To umožnilo indexu DAX ukončiť deň pozitívne.

Teraz, keď sú tu víkendové sviatky, by bolo zaujímavé sledovať, či si DAX udrží pozitívnu dynamiku aj počas pondelkovej seansy, alebo nie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top