Deficit bežného účtu Turecka vo februári sa očakáva vo výške 8 miliárd

Turecká centrálna banka podľa ekonómov zvýši úrokovú sadzbu na 20 %

Za február sa očakáva, že deficit bežného účtu platobnej bilancie Turecka bude približne 8,5 miliardy USD, čo je rekordná hodnota! Príčinu tohto prudkého nárastu deficitu bežného účtu možno hľadať vo vysokých cenách energií a zlata.

To znamená, že celkový deficit bežného účtu Turecka v roku 2023 už dosiahol 45 miliárd USD, čo je vzhľadom na veľkosť tureckej ekonomiky veľké číslo.

Podľa prieskumu medzi desiatimi ekonómami sa deficit bežného účtu platobnej bilancie za mesiac február bude pohybovať niekde okolo 8,5 miliardy USD. Dolná hranica prognózy predpovedá číslo 5,78 miliardy USD, zatiaľ čo horná hranica je stanovená na 9 miliárd USD.

Obchodný deficit Turecka dosiahol 51,4 %

Celkovo sa obchodný deficit Turecka počas februára zvýšil na takmer 51,4 % a dosiahol hodnotu 12,08 miliardy USD.

Podľa odborníkov muselo Turecko vyvážať veľa energetických produktov a zlata. V dôsledku nedávneho zvýšenia cien však krajina musela vynaložiť viac peňazí na svoj dovoz.

Ak vylúčime dovoz zlata a energií, obchodný deficit Turecka je len 2,46 mld. dolárov, čo hovorí o tom, že krajina veľmi trpí dovozom vysokoenergetických produktov.

Predpokladá sa, že deficit bežného účtu platobnej bilancie v roku 2023 bude približne 45 miliárd USD. Podobne aj predpokladaný rozsah deficitu obchodnej bilancie na rok 2023 sa pohybuje niekde medzi 35 – 63 miliardami USD.

Podľa vlastnej prognózy Turecka bude deficit na rok 2023 približne 22 miliárd USD, čo je takmer polovica deficitu z roku 2022 vo výške 48,8 miliardy USD.

Aj počas roka 2022 by sa hlavný dôvod skokového zvýšenia deficitu dal vysledovať v dôsledku vyšších cien energií a zlata.

Turecké úrady zatiaľ pracujú na novom pláne, ktorý stanovil prezident Tayyip Erdogan. Cieľom plánu je zmeniť deficit bežného účtu Turecka na prebytok bežného účtu.

Pri pohľade na hospodársky pokrok v Turecku je tiež nevyhnutné poznamenať, že krajinu pred niekoľkými mesiacmi zasiahlo mohutné zemetrasenie.

Priamym dôsledkom zemetrasení bol pokles vývozu krajiny vo februári o 1,5 miliardy USD, čo tiež prispelo k zvýšeniu deficitu bežného účtu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top