Deficit platiny sa zvyšuje pri vysokom dopyte zo strany výrobcov automobilov

Deficit platiny sa zvyšuje pri vysokom dopyte zo strany výrobcov automobilov

Podľa najnovších správ z odvetvia prechádza trh s platinou jedným z najväčších deficitov, keďže dopyt rastie.

Jedným z hlavných využití platiny a paládia sú výfukové plyny vozidiel, keďže majú schopnosť eliminovať škodlivé emisie. V súčasnosti je po kovovej platine obrovský dopyt, ale trh prechádza nedostatočnou ponukou, ktorá narušila dodávateľský reťazec.

Je to už niekoľko rokov, čo sa dopyt po paládiu zvýšil, zatiaľ čo trh zostal nedostatočne zásobený. To udržiavalo ceny paládia na vysokej úrovni, keďže kupujúcich bolo viac. Na druhej strane spotreba platiny bola nízka a na trhu bola ľahko dostupná, čo udržiavalo jej ceny na nízkej úrovni.

Prechod od paládia k platine

Zdá sa, že automobilový trh práve teraz prechádza veľkým posunom, keď sa z paládia prechádza na platinu. Podľa odborníkov tento prechod z paládia na platinu pomôže spoločnostiam ušetriť peniaze.

Okrem toho rastie aj výroba automobilov, v ktorých sa používa platina, čo je ďalší faktor, ktorý prispieva k zvýšenej spotrebe.

Podobne má platinový kov široké využitie aj v šperkárstve a iných odvetviach. Naopak, paládium sa využíva najmä v automobilovom sektore.

Táto zmena viedla k poklesu cien paládia a k dobrému oživeniu cien platinového kovu.

Podľa jedného z odborníkov bude trh s platinou tento rok čeliť nedostatočnej ponuke v hodnote 128 000 uncí. Vzhľadom na to, že v minulom roku mal trh prebytok 740 000 uncí, je to veľký posun!

Okrem toho aj Svetová rada pre platinové investície naznačuje deficit vo výške 983000 uncí. Ak sa to ukáže ako pravda, bol by to jeden z najväčších deficitov od roku 2014!

Poradenská spoločnosť Metal Focus, ktorá je tiež známym menom, tiež predpovedá nedostatočnú ponuku na trhu s platinou vo výške 953000 uncí.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top